Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
149.940
-0.94%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C

  Şiddet gören kadın tanık koruma programıyla korunacak

  Şiddete maruz kalan kadınları koruma yolunda yeni bir adım atılıyor.
  • 06.10.2013 - 10:11
  Şiddet gören kadın tanık koruma programıyla korunacak

  Şiddet gören kadın tanık koruma programıyla korunacak #1

  Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi tarafından korunan şiddet mağduru kadınların güvenliği, gizli tanıkları koruyan Tanık Koruma Dairesi Başkanlığı'na devredilecek. Bu kapsamda tanık koruma yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapılacak.

  KİMLİK DEĞİŞTİRMEDEN CERRAHİ OPERASYONA HER TÜRLÜ ÖNLEM

  Tanık Koruma Dairesi Başkanlığı ekipleri, bugüne kadar kamuoyunun yakından bildiği Ergenekon, Zirve Yayınevi, KCK, Erzincan ve Turgut Özal'ın zehirlenerek öldürülmesi gibi kritik davalarda gizli tanıklık yapan kişileri korudu. Gizli tanıkların bazılarının kimlik bilgileri değiştirildi, bazılarına ise cerrahi operasyon yapıldı. Bu kapsamda özel olarak korunan gizli tanıklar da yapmış oldukları önemli itiraflarla derin yapıların deşifre olmasında etkili oldu. Ancak son dönemde Tanık Koruma Dairesi Başkanlığı'na ek bir görev verilmesi için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda asayiş ekipleri tarafından korunan şiddet mağdurlarının da tanık koruma personelleri tarafından korunması için birtakım talepler geldi.

  TANIK KORUMA DAİRESİ 'OLMAZ' DEDİ

  Yetkililer, gelen talebi değerlendirerek Tanık Koruma Dairesi Başkanlığı'ndan görüş aldı. Daire, mevcut personel sayısının azlığı ve ülke genelinde her noktada şubelerinin olmamasını gerekçe göstererek talebe olumsuz cevap verdi. Görev alanlarında terör örgütleri ve organize suçlarla ilgili itiraflarda bulunan gizli tanıkların olduğunu belirterek, bu durumun bazı sorunları beraberinde getireceği ve personelin iş yükünü artıracağının altı çizildi. Bunun da tanıkların tam olarak korunmasının önünde büyük bir engel oluşturacağı vurgulandı.

  PERSONEL SAYISI ARTIRILACAK

  Zaman Gazetesi'nin haberine göre; değişiklik için EGM'de çalışmalar devam ediyor. Şiddete maruz kalan kadınların tanık koruma bünyesine aktarılması için yasal bir sorun yok. Ancak yönetmelikte bazı değişiklikler yapılarak şiddet gören kadınların da tanık koruma ekibinin ilgi alanına girmesi amaçlanıyor. Bunun sağlanmasının ardından da şiddet gören kadınlar, kademeli olarak Tanık Koruma Başkanlığı'na yönlendirilecek. Ayrıca Türkiye genelinde yaklaşık 20 ilde şubesi olan Tanık Koruma Şube Müdürlüğü'nün sayısı da kademeli olarak artırılacak. Bunun yanı sıra personelde de bazı takviyeler yapılacak. Daha önce bünyesinde 2 bin personel bulunduran daireye, farklı birimlerden takviyeler yapılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir