Dolar
7.2684
0.5505%
Euro
8.6133
0.0104%
Altın
2060.71
-0.1221%
Borsa
1034.4
0%
G. Altın
479.936
0.1059%
Bitcoin
85827.39
0.3101%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Sigaradan sonra nargile de yasaklanıyor

  Sigaradan sonra moda haline gelen nargileye de kapalı alanda yasak geldi.
  • 28.01.2013 - 08:54
  Sigaradan sonra nargile de yasaklanıyor

  Sigaradan sonra nargile de yasaklanıyor #1

  Sigaraya gelen yasaktan sonra moda haline gelen nargileye de kapalı alanda yasak geldi. Nargile sunumu yapan işletmeler 6 ay içinde yeni bir ruhsat alarak, yeni düzenlemeye uygun satış yapmak zorunda olacaklar.

  SİGARA YASAĞI KAPSAMINA DAHİL OLACAK

  Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Nargile satışı yapabilmek için, 'Nargilelik tütün mamulü sunumu uygunluk belgesi' aranacak. Böylelikle 'Tütün değil', "Bitki Nargilesi" gibi bahanelerle kapalı alanda nargile içilmesinin önüne geçilecek. Nargile satış belgesine sahip tüm işyerleri, sigara yasağı kapsamına dahil olacak.

  SUNUM UYGUNLUK BELGESİ

  Kapalı mekanlarda sigara yasağının ardından tütün endüstrisinin kanundaki açıklıktan yararlanarak nargile içilen mekanları teşvik etmesinin önünü kapatacak düzenleme ile artık nargile de sigara yasağına tabii tutulacak. Buna göre, nargilelik tütün mamulü sunumu yapan kişi, nargile sunum uygunluk belgesini alması gerekecek. Bu belge olmadan kafe, kahvehane gibi isimler altında hiçbir işletmede nargile sunumu yapılamayacak. Nargilelik tütün mamulü sunumu yapan kişilere, nargile tütünü satmak isteyenlerin, toptan satış belgesi almaları gerekecek.

  İşyeri açma ve çalışma ruhsatları ile yetkili idarelerce nargilelik tütün mamulü sunumu yapılan işyerlerine verilen ruhsatlar ve izinlerin iptal edildiğinin bildirilmesi veya tespiti halinde, Kurum tarafından verilen satış belgeleri de iptal edilecek. Mevcut nargilelik tütün mamulü içim mekı; faaliyetlerini, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yeni düzenlemelere uygun hale getirilecek.

  SEKTÖR KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERECEK

  Sağlık Bakanlığı yettikileri, kapalı mekanda sigara yasağının ardından son dönemde sigara lobisinin de desteğiyle 'Nargileci' diye tabir edilen mekanların hızla açılmaya başladığını belirterek, "Duman altı" olan ve tütün dahil olmak üzere her türlü bitki karışımının nargile şişesinde sunulduğu bu işyerlerine yasal mevzuattan kaynaklı ceza veremediklerini bildirdi. Söz konusu yeni düzenleme ile bu işletmelere nargile için özel ruhsat verilmesi ile bu işletmelerin de tütün kanunu kapsamına alındığını belirten yetkililer, önümüzdeki 6 ay içinde bu sektörün de kendisine çeki düzen vereceğini kaydetti.

  Görüş Bildir