Petrol
84.98
2.56%
Euro
17.7064
-0.16%
Dolar
18.4336
-0.22%
Altın
967.8
0.50%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
357.213
0.00%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C
  Silivri mahkumları susuzluktan şikayetçi

  Silivri mahkumları susuzluktan şikayetçi

  Silivri'nin suyu bitti. Tutuklular, cezaevini gezen vekillere 'Sular akmıyor' dedi.
  • 13.06.2012 - 05:13

  Silivri mahkumları susuzluktan şikayetçi #1

  Savcı: Devlete zarar vermek için musluklar sonuna kadar açılıyor. Koğuşlara sayaç koyacağız

  Yıllar önce İstanbul'un sayfiye bölgesiydi. Plajları ve yazlıkları ile adeta Bodrum'un bir benzeriydi. Ancak derin soruşturma, Silivri'yi bu kez cezaeviyle gündeme getirdi. 2007'de başlayan Ergenekon soruşturması, ünlü isimleri Silivri ile yüzleştirdi.

  '17 SAATLİK KESİNTİ'

  Ama ünlü cezaevi bu kez ilginç bir tartışma ile gündeme geldi. 'Su'dan kaosun fitilini ise TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun ziyareti ateşledi. Komisyon üyeleri geçtiğimiz günlerde teftiş yapmak üzere Silivri Cezaevi'ne gitti. Vekiller, cezaevini inceledi ardından mahkumları dinledi. Bu sırada tutuklular, sudan şikayet etti. Mahkumlar, 'Su sıkıntısı var. 17 saat su akmadı. Ayrıca sular aktığı zaman da musluklardan çamur fışkırıyor ' dedi. Mahkumları dinleyen Komisyon Üyesi CHP'li Malik Ejder Özdemir, bu şikayetleri cezaevi müdürü, savcı ve başsavcıya iletti.

  'KARTLA TAKİP EDİLECEK'

  Bunun üzerine başsavcıdan ilginç bir açıklama geldi. Takvim'deki habere göre Başsavcı, 'Cezaevlerimizde su sıkıntısı yok. Ama çoğu tutuklu ve hükümlü sırf devlete zarar vermek için suyu boşa akıtıyor ' dedi. Savcı ardından çözümü de dile getirdi: "Su sarfiyatını sınırlandırmak için her koğuşa su sayacı koyacağız. Kart vasıtasıyla sayaca belirli miktarda bir su yüklenecek, verilen süre içinde bu suyun tüketilmesi istenecek. Bundan fazla su tüketilmesine izin verilmeyecek."

  İşte bu açıklama üzerine cezaevinde ortam gerildi. CHP'li Malik Ejder Özdemir, "Tutuklulara tecrit uygulanıyor" dedi.

  DiNLEMEYi ENGELLiYOR

  Silivri Cezaevi'ndeki 'su tartışması', suyun istihbari özelliklerini de gündeme getirdi. Zira yıllarını istihbarat çalışmalarına veren tecrübeli isimler, suyun 'ses ve ortam dinlemesini ' engellendiğini belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen bir istihbaratçı da şu bilgiyi verdi: 'İstihbaratçılar musluğu sonuna kadar açar ve ortam dinlenmesini engeller. Osmanlı'da da padişahlar gizli toplantılarını şadırvanların olduğu salonlarda yapardı.

  'ÜNLÜ' SANIKLAR

  Silivri Cezaevi'nin konukları arasında, ünlü isimler bulunuyor. Ergenekon ve Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanan sanıklar, bu cezaevinde kalıyor.

  İşte Silivri'nin ünlü sanıkları: Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, eski kuvvet komutanları Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek, CHP'den milletvekili seçilen Prof. Dr. Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Soner Yalçın, MHP Milletvekili Engin Alan ve Doğu Perinçek.

  2 BİN 592 KAMERA

  Toplam, 760 mahkumun bulunduğu Silivri Cezaevi, teknik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Avrupa'nın en büyük cezaevi olan Silivri, 2 bin 592 kamera ile izleniyor. Dışarıdan gelen konuklar, göz taraması ile içeri alınıyor.

   

   


  Görüş Bildir