Euro
9.6957
-0.01%
Dolar
8.0851
-0.25%
Altın
450.97
-0.86%
Borsa
1.409
2.24%
Bitcoin
510.500
0.29%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Sırrı Sakık: Barış olsa kim ne kaybeder

  BDP'li Sırrı Sakık, vicdan sahibi herkesin barış sürecini desteklemesi gerektiğini söyledi.
  • 28.04.2013 - 02:31
  Sırrı Sakık: Barış olsa kim ne kaybeder

  Sırrı Sakık: Barış olsa kim ne kaybeder #1

  "DÜN 'SAVAŞ VARDI' DİYENLER ŞİMDİ 'NİYE YOK' DİYOR"

  BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Antalya'nın Alanya ilçesinde 'L Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki siyasi tutuklular ile partisinin ilçe teşkilatını ziyaret etti. BDP Antalya İl Başkanı İhsan Nergiz ve BDP Alanya İlçe Başkanı Fahrettin Kiraz ile birlikte BDP İlçe Teşkilatı'na gelen Sakık, son birkaç ayda silahların sustuğu bir döneme tanıklık edildiğini ve Türkiye'nin dört bir tarafında annelerin artık ağlamadığını söyledi. Vicdan sahibi herkesin barış sürecini desteklemesi gerektiğini belirten Sakık, "Ama vicdansızları da görüyoruz. Dün 'savaş vardı' diye kıyamet koparıyorlardı. İktidara yöneliyorlardı, 'siz bu savaşı niye durdurmuyorsunuz' diyorlardı. Bugün savaş durmuş, insanlar ölmüyor, aynı birimler yine 'siz niye bu süreçte müzakereleri sürdürüyorsunuz, niye bu insanlar bu ülkeden çekip gidiyorlar?' diye iktidarı, BDP'yi sürekli suçlamaya çalışıyorlar" diye konuştu.

  "KÜRT ÇOCUKARI ZULME 'ONE MİNUTE' DEDİ"

  Cumhuriyetin kurulduğu günden itibaren 60 yıllık süreçte bütün kimliklerin, tek bir kimliğe hapsedilerek herkesin Türkleştirmeye çalışıldığını savunan Sakık, "Bu süreçte Kürtlerin büyük bir çoğunluğu asla şiddete başvurmadı. Acımasız asimilasyon politikalarına karşı bir gün Kürt çocukları kalktılar ve devlete 'one minute' dedi. Nasıl ki Sayın Başbakan, Davos'ta bunu İsrail Cumhurbaşkanı'na söyledi, işte Kürt çocukları da bu 60 yıllık süre içersindeki zulme, devlete dönüp 'Biz buradayız. Artık bize zulüm etmeyin' dediler. O gün bugündür 30 yıllık çatışma sürecinden bugünlere geldik. Ama dünyanın hiçbir yerinde savaş sonsuza dek sürmez" diye konuştu.

  "KÜRT HALKI KİMLİĞİNİ KAZANSA KİM NE KAYBEDER?"

  "Kürt halkı kendi dili, kimliği, kültürüyle kendisini ifade etse acaba Bahçeli ne kaybeder, Oktay Vural ne kaybeder, Kemal Kılıçdaroğlu ne kaybeder?" diyen Sakık şunları söyledi:

  "Ey ulusalcılar, ey milliyetçiler siz ne kaybedersiniz? İnsanlık adına, hukuk adına, kardeşlik adına bu sürece herkes destek olmalı. Ama ne yazık ki görebildiğimiz kadarıyla bunlar bu sürecin barışa evrilmemesi için sürekli sokakları tetikliyorlar."

  "HALKIN YÜZDE 90'I BATIŞ İSTİYOR"

  Akil insanları da eleştiren Sakık, "Keşke akil insanlar heyetine daha geniş kesimlerden insanlar dahil edilmiş olsaydı. Ama yapılmadı diye kıyameti koparmıyoruz. Çünkü sürecin hassasiyetini biliyoruz. Sürecin ruhuna uygun adımlar atabiliriz. Bu akil insanlar sokaktaki barbarlara teslim olmamalıdır. Halkın yüzde 90'ı barış istiyor" dedi.

  "BDP BÜTÜN İLLERDE SAHA ÇALIŞMASI YAPACAK"

  Bir gazetecinin, 'BDP'nin alternatif akil insan çalışması var mı?' sorusunu yanıtlayan Sakık, "Bizim böyle bir çalışmamız yok. Parlamentodan bir komisyon talebimiz vardı. Bu talebimiz parlamentodan geçti. Diğer siyasi partiler üye vermeyeceklerini söylüyorlar. Parlamento gurubumuzdan bu komisyona üye vereceğiz ama bu çalışma akil insanlarla ilgili değil. Biz bütün illerde saha çalışması yapacağız. Bu bir alternatif çalışma değil, ortaklaşmadır alsında" dedi.

  "SİLAHLARIYLA ÇIKACAKLAR"

  PKK'lıların 8 Mayıs'ta çekilmeye başlayıp başlamayacağının sorulması üzerine Sakık, "Valla silahlı güçler öyle söylüyor. Bizim elimizde yetki yok. Büyük ihtimalle 8 Mayıs'ta çekilme başlayacaktır" diye konuştu.

  Çekilme silahlı mı olacağı yönündeki bir soruya ise Sakık, "Bu insanlar silahlı. Silahlarıyla birlikte çekilip gidecekler. Kandil'den onlara seslenenler, 'silahlarınız ile birlikte nasıl girdiyseniz, öyle çıkın' diye talimatları vardı. 'Kendinizi koruyun. Dağda kurt vardır, tehlikeler vardır' diyen de kendileridir. Onun için her halükarda onlar da buna uygun bir çıkış yaparlar" karşılığını verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir