Euro
10.3712
0.51%
Dolar
8.8697
0.59%
Altın
495.73
-0.09%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
369.460
-3.20%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C
  Sırrı Süreyya Önder'den Şahin'e dinleme tepkisi

  Sırrı Süreyya Önder'den Şahin'e dinleme tepkisi

  İdris Naim Şahin BDP'li vekiller arasındaki telefon görüşmelerini aktarınca Sırrı Süreyya Önder'den sert bir tepki geldi
  • 19.04.2012 - 09:33

  Sırrı Süreyya Önder den Şahin e dinleme tepkisi #1

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in TBMM'deki gensoru görüşmeleri sırasında BDP'li milletvekillerinin kendi aralarında yaptıkları konuşmayı aktarması, BDP'lilerin 'telefonlarımızı dinliyorsunuz' isyanına neden oldu.

  Radikal'den Deniz Zeyrek'in haberin göre, mahkemelerin telefon dinleme kararlarını hayata geçiren kurum olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yetkililerine göre, bir milletvekilinin telefonunun TİB üzerinden yasal olarak dinlenmesi imkânsız.

  BDP'Lİ VEKİLLERİN TELEFONU NASIL DİNLENMİŞ

  Başka biri dinlenirken milletvekilinin dinlemeye takılması mümkün, ancak Şahin'in, kendi aralarında konuştuklarını söylemesi, dinlenenlerden en az birinin vekil olduğunu kesinleştiriyor. TİB yetkililerine göre özel yetkili savcılar terörle mücadeleyi bahane edip başvuru yapsalar bile, milletvekilinin dokunulmazlığı olduğu için hiçbir hâkim dinleme kararı veremez. Dolayısıyla Şahin'in kastettiği konuşma ya TİB dışındaki bir yöntemle dinlendi ya da daha önce örneği görüldüğü üzere, BDP'li vekillerin telefonları, başka 'kod isimlere' ait gibi gösterilip mahkemeden karar çıkartıldı. İki yöntem de suç ve ağır yaptırımları var.

  ÖNDER: MÜHİM BİR EŞEKLİK

  BDP'li Sırrı Süreyya Önder dün, "Mühim bir eşeklik, ahmaklık yapılmıştır. Bakanın zekâsı, söylediğim söz başka yerlere gider diye düşünmeye yetmiyor. Sanki marifet yapmış gibi, öküzün göle rahatladığı gibi pat pat söyledi" diye tepki gösterdi.

  MECLİS'TEKİ DİNLEME TARTIŞMASI

  Bakan Şahin ise, Nevruz adı altında eylem yapan BDP'lileri "bölücülükle" suçladı. Şahin, Nevruz'un 21 Mart dışında kutlanmasının neden yasaklandığının gerekçesini "Bu konuyu örgütün, BDP'nin sözcülüğünü yaptığı, parçası olduğu KCK; yani 'Kürtleri cebren köleleştirme örgütü'nün aldığı tavsiye kararlarını, verdiği talimatları dinleyerek öğrendik. Ondan dolayı da bu tedbiri almak durumundaydık" sözleriyle açıkladı. Şahin, dinlemeye ilişkin sözlerini "Evet söyleyeyim dinleyerek öğrendik" şeklinde tekrarladı.

  BDP'LİLER SIRA KAPAKLARINA VURDU

  BDP'liler Şahin'in konuşmasının uzunca bölümünü sıra kapaklarına vurarak protesto etti. Şahin'in BDP'li iki milletvekilinin Bakanlığının Nevruz genelgesiyle ilgili kendi aralarında yaptığı, "Bakan iyi ki de bu genelgeyi yayınladı, meydan meydan gezip harap olacaktık" şeklindeki konuşmayı aktarması tartışmayı ateşledi.

  BDP'lilerin aslında eylem yapmak istemediğini ancak "emir aldıkları yerlere karşı gelmediklerini savunan Şahin, BDP'lilerin "Zerdüşlük" propagandası yaptığını ileri sürdü. Şahin, PKK'nın özünde "dinsizlik" olduğunu ileri sürerek, örgüt üyelerinin dağda domuz pişirip yediklerine ilişkin fotoğrafları gösterdi.

  KANUNSUZ KİMİ DİNLEDİNİZ

  BDP'li milletvekilleri, Şahin'in iki milletvekili arasındaki diyaloğu aktarmasını "Kendi ağzınla itiraf ettin. Kanunsuz kimi dinlediniz tek tek açıkla" diyerek tepki gösterdi. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Şahin'e, "Taklacı, oynacı, zurnacı ve ne dediğini bilemeyen bir bakan" diye seslendi. BDP'li Sırrı Sakık ise "Bakan o zaman bir takla at, sen zaten taklacı bir bakansın, sen bu ülkeye layık değilsin, bu ülkenin başının belasısın" diye bağırdı.

  Sırrı Süreyya Önder den Şahin e dinleme tepkisi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir