Dolar
7.3281
-0.1308%
Euro
8.6032
-0.145%
Altın
2027.17
-0.0197%
Borsa
1075.52
1.4077%
G. Altın
477.603
-0.1768%
Bitcoin
86650.89
-0.5153%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C
  Sırrı Süreyya Önder'in CHP'lilerle kavgası

  Sırrı Süreyya Önder'in CHP'lilerle kavgası

  TBMM kürsüsünde önce CHP'lilerle kavgaya tutuşan Sırrı Süreyya Önder, ardından Meclis Başkanvekili'ne sert çıktı
  • 25.01.2013 - 08:00
  Sırrı Süreyya Önder'in CHP'lilerle kavgası

  Sırrı Süreyya Önder in CHP lilerle kavgası #1

  Meclis'teki anadilde savunma görüşmeleri sırasında tansiyon oldukça yükseldi. CHP Bolu milletvekilinin BDP'ye küçük parti demesi ortalığı karıştırdı. Kürsüye çıkan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, '1.5 metrelik boyuna bakmadan bize küçük parti diyemezsin, haddini bil' diye çıkışınca genel kurulda tansiyon zirve yaptı. Yaşanan tartışmalara müdahale etmek isteyen Meclis Başkanvekili Sadık Yakut Sırrı Süreyya'yı uyarınca ikili arasında da sert atışmalar yaşandı. Sırrı Süreyya Önder, Meclis Genel Kurulu'nda MHP milletvekili Ali Uzunırmak'la da yumruklaştı.

  Sırrı Süreyya Önder in CHP lilerle kavgası #2

   GENEL KURULDA ANADİLDE SAVUNMA KAVGASI

  TBMM Genel Kurulu'nda, "anadilde savunma" ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle birlikte olmasına imkân tanıyan düzenleme küfürlü ve yumruklu görüşmelerin ardından kabul edildi. Görüşmelerde BDP ile CHP'lilerin kavgası damga vurdu.

  TBMM Genel Kurulu karıştı

  BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut dahil bir çok isme hakaret etti... Diğer tarafta ise CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan ile BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in kavgası vardı.

  Sırrı Süreyya Önder'in CHP'lilerle kavgası

  Sırrı Süreyya Önder in CHP lilerle kavgası #3

  CHP'Lİ TANJU ÖZCAN'IN SÖZLERİ ORTAMI GERDİ

  Başından sonuna kadar gergin geçen görüşmelerin son anlarında CHP ve MHP'li vekillerle BDP'li vekiller arasında yumruklu, küfürlü kavga çıktı. Genel Kurul'da gerginlik CHP'li Tanju Özcan'ın konuşmasıyla başladı. BDP'den "küçük grup" diye söz eden Özcan'a BDP'liler tepki gösterirken Özcan da "Terör örgütünün gölgesinde siyaset yapanlardan, üç tane dönekten solculuk dersi alacak insan değilim" dedi.

  SIRRI SÜREYYA ÖNDER'DEN KÜÇÜK PARTİ ELEŞTİRİLERİNE SERT TEPKİ

  Özcan'a en sert tepkiyi ise BDP'li Sırrı Süreyya Önder verdi. Önder kürsüden yaptığı konuşmada "Sokma akıl yedi adım gider, sekizinciye mecali olmaz. Sosyalist Enternasyonal'de bunların yarısını söyleyemezsin. 1.5 metrelik boyuna bakmadan konuşuyorsun" dedi.

  SIRRI SÜREYYA ÖNDER MECLİS BAŞKANVEKİLİNE DE SERT ÇIKTI: KES SESİNİ OTUR

  Önder'e CHP'liler ve Meclis Başkanvekili Sadık Yakut tepki gösterirken Önder, Yakut'a "Bana karışamazsın, kes sesini otur" diye bağırdı. Konuşma süresini uzatmaması üzerine Önder kürsüden Yakut'a "Haram olsun!" CHP'lilere de "Size de yazıklar olsun!" diyerek ayrıldı.

  GEL MUHALEFETİ KÜRT HALKINDAN ÖĞREN

  BDP'li Önder'in tasarı üzerindeki konuşması sırasında da tartışma yaşandı. Önder laf atan CHP'li Aytun Çıray'a "Sen bana saygıyı öğretemezsin. Sen muhalefeti bana öğretemezsin, ben taş, mermi, hapishane yağmurundan gelmişim. Senin ayağın bir gün taşa değmedi, sen bana muhalefeti öğretemezsin. Gel muhalefeti benden, BDP'li milletvekillerinden Kürt halkından öğren" diye karşılık verdi.

  'AK PARTİ'NİN KUCAĞINA OTURDUNUZ'

  Önder'e ön sırada oturan CHP'li Dilek Akagün Yılmaz da "Ak Parti'nin kucağına oturdunuz" diyerek laf atmasına tepki gösterdi.

  CHP'DEN BDP'Lİ VEKİLLERE: 'SİZLER TERÖRİSTSİNİZ'

  Tartışmaların uzaması üzerine birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut ara verdi. Verilen arada gerginlik yumruklu kavgaya dönüştü. CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan BDP'li Sebahat Tuncel'e "önce öğretmenleri, doktorları öldürmeyin" diye bağırdı. Bu sözler üzerine BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken "sizin tarihiniz bunlarla dolu" karşılığını verirken Tuncel de "Dersim'in, Maraş'ın, Çorum'un hesabını verin. Alçaklık etmeyin" karşılığını verdi. Bu sözler üzerine CHP'li Sapan BDP'lilere "teröristsiniz" diye bağırdı.

  Görüş Bildir