Euro
15.2755
0.21%
Dolar
13.4393
0.11%
Altın
795.0580
-0.09%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
571.648
-1.25%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Sırrı Süreyya'dan Süleyman Demirel resti

  Demirel'e sorulacak soruların sınırlandırmasına tepki gösteren BDP'li Önder, heyet listesinden ismini sildirdi.
  • 07.06.2012 - 08:40
  Sırrı Süreyya'dan Süleyman Demirel resti

  Sırrı Süreyya dan Süleyman Demirel resti #1

  Demirel'e sorulacak soruların sınırlandırmasına tepki gösteren BDP'li Önder, heyet listesinden ismini sildirdi.

  Radikal'den Rifat Başaran'ın haberine göre, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyarete giderek tanıklıklarını dinlemeye hazırlanan TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nda, Demirel'e yöneltilecek sorular tartışma nedeni oldu. Komisyon yönetiminin "sorular önceden belirlensin ve sınırlandırılsın, soru üslubuna dikkat edilsin" önerisine karşı çıkan BDP'li üye Sırrı Süreyya Önder , "Herşeyi sorarım, gerekirse 'yalan söylüyorsun' derim" diye tepki gösterdi. Önder, Komisyon Başkanı AKP'li Nimet Baş'ın, "sorgulamaya gitmiyoruz" sözleri üzerine ismini listeden sildirdi.

  SORULAR YAZILI OLARAK GÖNDERİLSİN

  Komisyonda bugün Demirel'i dinlemek için Güniz Sokak'ta bulunan evine yapılacak ziyaretin detayları konuşuldu. Baş, "Herkes aklına gelen soruları yöneltmesin, üslubumuza dikkat etmeliyiz" uyarısında bulundu. Baş'ın bu uyarısı na tepki gösteren BDP'li Sırrı Süreyya Önder , "Madem soruları önceden belirleyeceğiz, o zaman gitmeye ne gerek var. Soruları yazılı olarak gönderelim, o da yazılı olarak yanıtlasın. Burada darbeleri araştırıyoruz. Tarihi bir görev yapıyoruz. İsterse bir hafta, bir ay sürsün. Her soruyu sormalıyız. Ben herşeyi sorarım. Yanlış bir şeyi söylerse de bu böyle değil, yalan söylüyorsun derim" dedi. Bu sözlere Baş, "Biz yargılamaya, sorgulamaya gitmiyoruz" karşılığını verdi. Önder ise "Ben o zaman gitmem, ismimi çıkarın listeden" diyerek toplantıyı terketti.

  20 soru sorulacak

  Toplantıda Demirel'e yöneltilmesi beklenen 40'a yakın soru 20'ye düşürüldü. Heyet, bugün saat 15.00'ta Demirel'den 1980 darbesi başta olmak üzere 71 muhtırası, 60 ihtilali ve 28 Şubat sürecine ilişkin bilgi alcak.
  Komisyon ayrıca bir süre önce cezaevine giren Mehmet Ağar'ı da dinleyecek.


  Görüş Bildir