Dolar
7.2227
-1.5672%
Euro
8.4877
-1.4856%
Altın
1913.19
-5.6412%
Borsa
1110.05
3.2105%
G. Altın
447.654
-6.4364%
Bitcoin
83429.02
-4.2143%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Şişecam işçilerinin eylemi devam ediyor

  Kapatılacak olan Şişecam Topkapı Fabrikası'nın işçileri, ellerinde Atatürk posterleriyle eylemlerine devam ediyor.
  • 07.01.2013 - 11:09
  Şişecam işçilerinin eylemi devam ediyor

  Şişecam işçilerinin eylemi devam ediyor #1

  Şişecam Topluluğu bünyesindeki Topkapı Fabrikası'nın "kapatılması" yüzünden eylem yapan işçiler, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri ile çatıya çıktı. Emniyet de işçilerin eylem yaptığı Davutpaşa'daki binanın içine ve çevresine bugün saat 05.00’da yaklaşık 500 çevik kuvvet ekibi yerleştirdi.

  Şişecam Topkapı Fabrikası’nın "kapatılacağı" haberleri üzerine işçiler fabrika önünde eyleme başlamıştı. Anadolu Cam Sanayii A.Ş.'den önceki gün yapılan açıklamada fabrikanın 31 Aralık itibari ile kapatıldığı açıklanmıştı. Açıklama üzerine işçiler eylemlerini sürdürme kararı aldı.

  MİLLETVEKİLLERİ DE DESTEK VERDİ

  CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Mahmut Tanal ile Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel da işçileri destek verdi. Şişecam'ın Bursa-Yenişehir ve Gebze-Çayırova'daki fabrikalarında çalışan işçiler de arkadaşlarına destek için Davutpaşa'ya geldi. İşçiler, çatıdaki arkadaşları için slogan attı. Çatıdaki işçiler de ''Yaşasın onurlu mücadelemiz'', ''Şişecam işçisi yalnız değildir'', "Şalter inecek bu iş bitecek" "Haklar anılır direniş biter", "Ölmek var dönmek yok" diye slogan attı.

  Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı Mürsel Kılıç, “Fabrikada 250 kadar işçi arkadaşımız var. Kimi çatıya, kimi bacaya çıkmış durumda. Aileleri ise dışarıda. Polis müdahale etmeye hazırlanıyor. Gergin bir bekleyiş var burada." dedi.

  İSTANBUL'DAKİ BAŞKA BİR FABRİKAYA YATAY GEÇİŞ İSTEDİLER

  Sendika ile şirket yetkililerinin fabrikanın içinde görüşme yaptığı, ancak bundan olumlu bir sonuç çıkmadığı ileri sürüldü. İşverenin kendi rızaları fabrikadan çıkmaları halinde işçilere polisin müdahale etmeyeceğini söylediği belirtildi. Sendika temsilcilerinin ise "İşçileri ikna etmek mümkün değil" dediği öğrenildi. İşçilerin Eskişehir'deki fabrikada çalışma ve emekli olmak tekliflerini de kabul etmediği belirtildi. İşçiler aynı koşullarda İstanbul'daki başka bir fabrikaya yatay geçiş yapmak istediklerini söyledi.

  Görüş Bildir