Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
359.012
-1.01%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Şivan Perver: Erdoğan iyi bir kompozitör

  Çözüm süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Şivan Perver, tutanakları sızdıranların günah işlediğini söyledi
  • 13.03.2013 - 09:16
  Şivan Perver: Erdoğan iyi bir kompozitör

  Şivan Perver: Erdoğan iyi bir kompozitör #1

  Kürt müziğinin 37 yıldan bu yana sürgün ismi Şivan Perver, Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'de başlattığı çözüm sürecinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, Erdoğan'ın Türkiye'deki tüm etnik ve mezhep gruplarını iyi okumaya çalıştığını ifade etti. Perver, "Erdoğan ülkedeki etnik ve mezhep mozaiğini bir arada korumaya çabalıyor. Erdoğan iyi bir kompozitör. Sürece destek vermeliyiz" dedi. Yeni Şafak'tan Çetiner Çetin'e konuşan Perver, İmralı'da Öcalan ile BDP arasında yapılan görüşme tutanaklarının basına sızdırılmasının süreci sabote etmeye yönelik bir girişim olduğunu kaydederek, "O tutanakları sızdıran da yazan da büyük bir günah işledi" dedi.

  SIZINTI CİNAYET GİBİ

  İmralı ile BDP arasındaki görüşme notlarının sızmış olmasının sürece zarar vermemesi gerektiğini belirten Şivan Perver, herkesi bu konuda ciddiyete davet etti. 'Tutanakları sızdıranlar ve yayınlayanlar iyi niyetli değiller' diyen Perver, sorumluların günah işlediğini şu ifadelerle savundu: 'Bu tutanakların sızdırılması hiç hoş olmadı. O tutanakları sızdıran da yayınlanan da büyük günah işledi. Bu günahı işleyenler bence katildir, barışa gölge düşürme gayreti içinde olanlar bu utancı hep taşıyacaklar.'

  HERKES SÜRECE KATILMALI

  Çözüm için herkesin ve her kesimin taşın altına elini koyması gerektiğini söyleyen Perver, 'İyi ki çözüm için böyle bir süreç başladı. Bence bütün insanların canıyla gönlüyle bu sürece katılması gerekir. Kim olursa olsun herkes bu sürece katılmalı. Türkiye'nin geleceğini düşünen, tüm halkların birarada yaşama kompozisyonunu elde etmeye gayret eden Başbakan'a çok müteşekkirim ben' ifadelerini kullandı.

  PKK'nın 18 aydır elinde tuttuğu kamu görevlilerini bırakmasının olumlu bir adım olduğunu kaydeden Perver, "Bu güzel bir şey, aileler sevinir. Sadece onlar değil aynı zamanda siyasi düşüncelerden dolayı hapishanelerde bulunan insanların da serbest bırakılması gerekir. İnsanlar özgürce, serbestçe artık demokratik bir Türkiye'de siyaset yapabilmelidir" diye konuştu.

  GURBETTE BİR ÖMÜR

  "Kim memleketine dönmek istemez ki? 37 yılım geçti, dışarıdayım, sebep neydi? İşte sebep, şimdiye kadar anlatılan şeylerdi. 37 yılı dışarıda geçirdim, az değil bir ömür..." Türkiye'nin ileri demokrasi düzeyine ulaşması için tüm koşulların hazır olduğunu ifade eden sanatçı Şivan Perver, "Zira Türkiye gibi çok güzel bir ülkenin demokrasiye, toleransa, iyi bir yaşama, sosyal bir yaşama hakkı vardır. Onun için Türkiye, Ortadoğu ülkeleri içerisinde demorasiye önderlik edebilecek bir yerdedir; Asya ve Avrupa için demokrasi köprüsü olabilir" şeklinde konuştu.

  SEZEN AKSU İLE KONSER VERELİM

  Kürt sanatçı Şivan Perver, Sezen Aksu ile bir arada barış güvercinlerinin uçtuğu bir konser vermeyi arzuladığını, ancak bu etkinliğin Türkiye'den önce Erbil'de yapılmasının daha etkili olabileceğini söyledi. Perver, sanatın siyaset üstü olması gerektiği belirterek şunları söyledi: "Çünkü sanat sadece bir siyasi çizgide giderse, öbür siyasileri rahatsız eder. Sanat toplum malıdır, tarihi anlatır, felsefeyi anlatır, sevdayı anlatır, tüm güzellikleri anlatır, aynı zamanda hayatı eleştirir. Güzelliği bulmak için uğraşır. Sanatçı hiçbir zaman disipline gelmez. Bir siyasi hareketin ise disiplini vardır. Bunu sanatçıdan da istememek gerekiyor. Ben hep isterdim ki demokrat bir Türkiye'de diğer sanatçılarla birlikte söyleyebilelim. Türk sanatçıların da Şivan'la şarkı söylemeleri gerekli. İkisi de o ülkenin çocukları, ben hepsiyle beraber söylerim. Birlikte şarkı söylemek Türkiye'nin gerçeklerinin ortaya dökülmesi demektir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir