Euro
10.9019
0.47%
Dolar
9.356
0.27%
Altın
533.95
0.78%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
581.750
0.39%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  Şivan Perwer Trabzon'da konser vermek istiyor

  Şivan Perwer Trabzon'da konser vermek istiyor

  Şivan Perwer'den gündem yaratacak açıklamalar..
  • 28.11.2012 - 13:50

  Şivan Perwer Trabzon da konser vermek istiyor #1

  Söylediği şarkılardan dolayı 37 yıldır ülkesine dönemediğini söyleyen Kürt müziğinin önde gelen sanatçılarından Şivan Perwer, yararlı olmak için doğduğu topraklara artık gitmek istediğini söyledi.

  İSTANBUL'UN 3'TE 1'İ KÜRT

  Perwer, sadece Diyarbakır'da değil Trabzon'da da konser vermeyi hayal ettiğini dile getirdi. Irak'ın kuzeyindeki Erbil'de Cihan Haber Ajansı'na konuşan Perwer, Kürtlerle Türklerin kaynaşmasının önemine vurgu yaptı. Perwer, "Türkiye'de Kürtler ve Türkler, bir Azeri'den ve bir Kazaktan daha çok kaynaşmışlardır" dedi.

  Perwer, Türkiye'de 30 milyon Kürt kökenlinin yaşadığını iddia ederek, "Bu toplum, Türklerle çoğu yerde karışmış. İstanbul'un üçte biri Kürt . Birçok yerde bu durum var. Türkiye, topraklarında yaşayan herkesin eşit bir şekilde muamele görmesi gerekiyor. Bu devlete sadece Türklerin devleti denilirse o zaman diğer halkların hakları, kardeşliği nerede kalıyor? Eşitlik nerede kalıyor? O zaman sorun çıkar." ifadesini kullandı.

  "TRABZON'DA DA KONSER VERMEK İSTİYORUM"

  Söylediği şarkılardan dolayı 37 yıldır dışarıda olduğunu hatırlatan Kürt sanatçı, bunun çok acı ve çok ayıp bir şey olduğunu söyledi. Türkiye'ye dönmek istediğini yenileyen Perwer, "Ben hala topraklarıma gidemiyorum. Gittiğimde ne kadar özgür hareket edebilirim. Ben ezilmek istemiyorum. Gerçekten gitmek istiyorum. Gittiğimde de bir şeylere yararlı olmak istiyorum. Şarkılarımı her yerde söyleyebilmeliyim, insanları sevindirebilmeliyim. Sadece Diyarbakır'a gitmek istemiyorum, Trabzon'a da gitmek istiyorum. İstanbul'da ve diğer iller de gidip konser vermek istiyorum. Şarkılarım dostluğa , barışa, kardeşliğe yöneliktir. Bende insan sevgisi vardır. Ama geldiğim toplum, acı içerisinde. Kendi yarasının dermanını aramayan o yara ile ölür. Benimki budur derman aramak. Şartlar uygun olursa ben elbette giderim."

  "KÜRT VARSA TEMSİLCİSİ DE VAR"

  "Kürt açılımı Kürt siyasi partilerle yapılsaydı, sonuç alınırdı" diyen Şivan Perwer, "BDP veya başkası, bunların Kürtlerin temsilcileri olarak kabul görülmesi gerekir. Onlarla oturulması gerekiyor. Kürt varsa Kürt'ün temsilcisi de vardır. Temsilciyi kabul etmeden, ben yaparım, ben ederim demek doğru değildir. Bakın, açılım denildi, şu denildi, bu denildi ama hiç biri gerçekleşmedi. Bu durumda Kürtlere danışılıp fikirleri alınıp işin içine alınsaydılar daha olumlu ve güzel çözüm bulunurdu. " iddiasında bulundu.

  "TÜRKİYE ORTADOĞU'NUN BABASI OLABİLİR"

  Türkiye'nin çok güzel ve büyük bir ülke olduğuna işaret eden Perwer, ülkede yaşayan kültürlerin yaşatılması gerektiğini söyledi. Perwer, "Türkiye Orta Doğu'nun babası olabilecek bir ülke niteliğindedir. Türkiye'nin bu kapasitesi var. Kürtler de eski Kürtler değil. Artık gelişmiş, sosyalleşmiş, teknolojiyi öğrenmişler. 20 yıl içerisinde nasıl geliştiler. Kürtlerin iradeleri elerinde olursa ne kadar mükemmel geliştiklerini görüyoruz."

  "OKULLARIN YAKILMASI KÖTÜ BİR ŞEY"

  Türkiye'de okulların yakılmasını 'kötü bir şey 'olarak niteleyen Sanatçı Perwer, şiddetin olduğu yerde kin ve nefretin geliştiğine dikkat çekti. Savaşların yıkım ve ölüm olduğunu kaydeden Perwer, "Şiddet, kin ve nefretin gelişmesi çok kötü bir şey. Sorunlar eşit şartlarda tartışılmalı ve çözülmelidir. Şiddet sorunları çözmez" dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir