Petrol
97.94
-0.07%
Euro
18.4129
0.07%
Dolar
17.944
0.07%
Altın
1.039
-0.03%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.303
-0.72%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  CEO Kenan Yavuz üniversiteli CV'lerini çöpe atıyor

  CEO Kenan Yavuz üniversiteli CV'lerini çöpe atıyor

  Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'ın Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, Türkiye'deki üniversite eğitiminin yetersizliğinden yakındı.
  • Haber Merkezi
  • 08.07.2015 - 22:41

  3.6 milyar liralık cirosu ile Türkiye'nin en büyük 16. sanayi kuruluşu olan Petkim'in de aralarında bulunduğu bir dizi yatırımı bulunan Socar 10 yıllık bir süreçte Türkiye'de 20 milyar dolar yatırım planlıyor. Söz konusu bu portföy, Türkiye CEO'su Kenan Yavuz'a emanet edilirken, Yavuz'un gündemi şu sıralar kalifiye eleman sorunu..

  "ÜNİVERSİTELİLER'E KAPIM KAPALI"

  3 yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceklerini ifade eden Yavuz, "Üniversiteliler'e kapım kapalı" dedi. Yavuz, Twitter hesabı üzerinde paylaştığı mesajlarda son yıllarda sayıları hızla artan üniversitelere yönelik de eleştirilerde bulundu.

  İŞTE KENAN YAVUZ'UN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIMLARI

  * Bazı üniversitelerin yaptığı reklamlar ibretlik;

  * YÖK denilen kurum aileleri ve çocuklarımızı kandırmaktan vazgeçmelidir. Üniversite! bitirip ortalığa dökülen milyonlarca genç var.CEO Kenan Yavuz üniversiteli CV lerini çöpe atıyor #1

  "ELİNE DİPLOMA ALAN BEN NE ZAMAN MÜDÜR OLACAĞIM DEMEYE BAŞLIYOR"

  * Nitelikli ara işgücü bulamıyoruz. Üniversite bitirdim diye eline diploma alan, ben ne zaman müdür olacağım demeye başlıyor.

  * Buradan YÖK'e sesleniyorum, gelecek üç yıl içinde binlerce meslek eğitimli işçi istihdam edeceğim. Üniversite mezunlarına ise kapım kapalı.

  * Ailelere sesleniyorum, Sitcom Üniversitelere çocuklarınızı gönderip hayatlarını karartmayın. İş bulamazlar.

  * Anadolu'nun köylerine uluslararası ilişkiler bölümü açan YÖK, yazık değil mi bu çocuklara, onlara ümit bağlamış ailelere?

  "ÜNİVERSİTE MEZUNU CV'LERİ ÇÖPE ATIYORUM"

  * Üzülerek söylemek zorundayım, lütfen bana Üniversite! mezunu CV yollamayın. Bakmadan çöpe atıyorum.

  * YÖK eğer talep ederse, çöpe attığım Üniversite mezunlarının CV'lerini kendilerine hediye edebilirim. Çöp kutum dolu zira. @YuksekogretimK

  CEO Kenan Yavuz üniversiteli CV lerini çöpe atıyor #2

  "GECEKONDU ÜNİVERSİTELERİ KURULUYOR"

  * Gecekondu üniversiteler kuruluyor. Buralardan mezun çocuklarımız ve ailelerin beklentileri yükseliyor. Sonrası ise vahim.

  * Meslek Yüksek Okulları ve teknik meslek eğitimi teşvik edilmeli, teknik olmayan Meslek Yüksek Okulları kapatılmalıdır.

  "KORE VE ALMANYA MUCİZESİNE BAKIN"

  * Kasabalarda uluslararası ilişkiler olur mu? Çocuklarımız ve aileleri sanal beklentilere sokuluyor. Eğitim planlaması en önemli meselemizdir.

  * Herkes üniversite mezunu olacak diye birşey yok. En yüksek işsizlik oranı üniversite mezunları arasında.

  * Zira her on ara işgücüne karşı sadece bir üniversite mezununa ihtiyaç var.

  * Japonya, Kore ve Almanya mucizelerinin altında yatan nitelikli ara işgücü ve kaliteli üniversite eğitimidir.

  "YÖK'ÜN KURDUĞU DÜZEN SÜRDÜRÜLEMEZ"

  * YÖK sürdürülemez bir düzen kurdu. Kaynaklarımız heba oluyor, yazık oluyor. Radikal reformlar yapılmalıdır. @YuksekogretimK

  * Sanayici olarak bir gün bile YÖK bizlere sormuyor istihdama dair ihtiyaclarımız nelerdir diye.Kafasına göre hareket ediyor. Sonuç ise ortada.

  * YÖK Sitcom Üniversitelere izin vermemelidir artık; @YuksekogretimK

  CEO Kenan Yavuz üniversiteli CV lerini çöpe atıyor #3

  KENAN YAVUZ ANKARA İKTİSADİ VE TİCARİ İLİMLER AKADEMİSİ MEZUNU

  Diğer yandan, 1959 yılında Bayburt’ta doğan Kenan Yavuz, 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

  İş hayatına 1985 yılında Koç Holding ile Magneti Marelli Ortaklığı’ndaki MAKO’da başlayan Kenan Yavuz, 4 Eylül 2010 tarihinde SOCAR & Turcas Grup Şirketleri Başkanlığı’na atandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir