Petrol
97.89
1.28%
Euro
18.3156
0.10%
Dolar
17.9119
-0.21%
Altın
1.033
0.20%
Borsa
2788
0.00%
Bitcoin
419.165
-3.30%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C
  'Sokağın Meclisi' mitingi Ankara'da gerçekleştirildi

  'Sokağın Meclisi' mitingi Ankara'da gerçekleştirildi

  "Sokağın Meclisi" mitingi on binlerce emekçinin katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.
  • 09.10.2011 - 11:26

  Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) "İnsanca bir yaşam, eşit-özgür-demokratik bir Türkiye için" sloganıyla gerçekleştirdiği "Sokağın Meclisi" mitingi on binlerce emekçinin katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

   Sokağın Meclisi mitingi Ankara da gerçekleştirildi #1

  Kızıl bayraklar Moskova'da bile görülmüyor artık. Mao fotoğrafı taşıyan Türk gençleri, Çinliler bile kapitalist oldu, haberiniz olsun..

  Mitingden görüntüler için tıklayın

  Sabah saatlerinde gar önünde toplanan emekçiler buradan Sıhhıye Meydanı'na yürüdü. İşçilerin yoğun olarak kıdem tazminatının kaldırılması girişimleri ile taşeronlaşmayı protesto ettikleri gözlendi. Ataması yapılmayan öğretmenler,"Öğretmenler işsiz, okullar öğretmensiz; KPSS mezara, öğretmenler kadroya" pankart ve sloganlarıyla tepkilerini dile getirdi. Öğretmenler üzerinde, "Biz tablet değil öğretmen istiyoruz" yazısı bulunan öğrenci maketi de taşıdı. Füze kalkanının kurulacağı Kürecikli yurttaşlar, "Füze kalkanına hayır" pankartı açarak tepkilerini dile getirdi. Çevreciler ve köylüler, hidroelektrik santrallar ve altın madenlerini protesto etti.

  "SOKAĞIN MECLİSİ'NE HOŞ GELDİNİZ"

  Tek tek aranarak Sıhhiye Meydanı'na giren emekçiler, ıslıklarla ve sloganlarla AKP hükümetine tepkilerini dile getirdi. DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, alanı dolduran emekçileri, "Sokağın Meclisi'ne hoş geldiniz" diyerek selamladı. Güçlerini birleştirip, topkeyûn bir direniş gösterememeleri durumunda 70 yıllık mücadeleleriyle, dişleriyle, tırnaklarıyla kazandıkları kıdem tazminatlarının ellerinden alınacağına belirten Görgün, "Buna göz yumacak mıyız arkadaşlar" diye sorarken alandan "hayır" sesi yükseldi. "Bugün burada kurduğumuz meclis, önümüzdeki günlerde de dimdik ayakta kalmalı, daha çok çoğalarak sokağın sesini güçlendirmelidir" diyen Görgün, şöyle devam etti: "Genel seçimlerden aldıkları çoğunluk oyuna dayanarak devlet ve toplum üzerinde tam bir tahakküm kurmak, kendi medyasını, polisini, yargısını yaratarak herkesi dinleyen ve izleyen, şiddete ve korkuya dayalı büyük bir gözaltı düzeni, kendisine biat eden bir toplum oluşturmak istiyorlar."

  KESK Genel Başkanı Lami Özgen, iktidarın grevli toplu iş sözleşmesi hakkını gasp etmeye devam etmesi halinde, grev dahil bütün demokratik mücadele araçlarını kullanacaklarını söyledi. 12 Eylül'e karşı olduğunu iddia eden AKP'nin, 12 Eylül'ün açtığı yolda hızla ilerlediğini belirten Özgen, "ileri demokrasi" adı altında eski statükonun yerine kendi statükosunu kurduğunu söyledi.

  'BİZİM MECLİSİMİZDE YÜZDE 10 BARAJI YOK'

  TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, "Gericiliğe ve karanlığa karşı aydınlığı savunmak; baskıcı ve otoriter yönetime karşı özgürlük ve demokrasi; öznesinde insan olan özgükçü, eşitlikçi, demokratik bir anayasa; güvencesiz çalışmaya, taşeronlaşmaya, sendikasızlaştırmaya hayır demek için; Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yoldan çözümü için" alanda olduklarını söyledi. Soğancı, "Bizim meclisimizde yüzde 10 barajı yok. Bizim meclisimizde herkesin sesi var" dedi.

  TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu da eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti için mücadelelelerini daha da yükselteceklerini, halka söylenen yalanları açığa çıkaracaklarını vurguladı. Bilaloğlu, "Tam gün, tam gün diyorlar. 600 bin sağlık çalışanı var bu ülkede. Bunların 599 bini zaten tam gün çalışıyor. Siz kimi kandırıyorsunuz?" dedi.

  Mitinge CHP'li Süleyman Çelebi, Musa Çam, Yakup Akkaya, BDP'li Sırrı Sakık ile Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da katıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir