Petrol
87.09
-0.10%
Euro
18.1864
0.16%
Dolar
18.5366
0.17%
Altın
991.02
0.31%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
361.466
-0.83%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Solcular da ülkücüler de Tüzmen'e tepkili

  ODTÜ'de devrimcileri dövdüğünü söyleyen eski bakan Kürşad Tüzmen'e 78 kuşağının ülkücüleriyle devrimcilerinden yanıt..
  • 19.06.2012 - 12:17
  Solcular da ülkücüler de Tüzmen'e tepkili

  Solcular da ülkücüler de Tüzmen e tepkili #1

  Eski bakanlardan Kürşad Tüzmen’in önceki gün “ODTÜ’de devrimcileri dövüp dövüp atıyorduk, Yükseliş’teki ülkücüleri dayaktan kurtarıyorduk” açıklamasına ODTÜ ’lü ve Yükseliş’li isimlerden tepki geldi. Açıklamalarını gülerek okuduklarını söyleyen ODTÜ ’lü CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, Tüzmen’in CHP milletvekili Aydın Ayaydın’la yaşadığı tartışmaya gönderme yaparak “Gerçekten şaftı kaymış, uçmuş. Koskoca ODTÜ , Tüzmen’e mi boyun eğecek” dedi.

  Tüzmen’le aynı dönemde öğrenci olan isimlerden gelen tepkiler şöyle:

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:

  Bizi dayaktan kurtardığına dair bir anım yok. İsmini hatırlamıyorum.

  CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş

  Kürşad Tüzmen ile müsteşarlığı döneminde yaptığımız bir konuşmada “ODTÜ’de sağcı kimliğimi saklamak için çok çaba gösterdim” demişti.

  Ayaydın ile yaşadığı tartışma sonrası bir gazetede ‘Şaftı kaymış’ şeklinde bir başlık vardı. Tüzmen’in gerçekten şaftı kaymış, uçmuş. 1977’de Hasan Tan Boykotu sırasında devlet destekli militanlara, jandarmanın baskısına boyun eğmeyen ODTÜ , Kürşad Tüzmen’e mi boyun eğecek? Bırakın solcu dövmesini, sağcı kimliğini bile açıklaması mümkün değildi. Zaten yıllar sonra bunu bizzat kendisi bana söyledi.

  MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak

  Kürşad Tüzmen’in Yükseliş ile bir ilgisi olmadı. Zaten ülkücüler arasında tanınmaya başlandığı dönem Dış Ticaret Müsteşarı olduğu dönemdir.” ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Himmet Şahin: Sanırım bakanlıktan uzaklaşmak kendisine pek yaramamış. Kendisi toplantılarda solcu gibi görünen etkinliklere katılan bir insandı. Ayaydın ile yaşadığı tartışmanın ardından görünen o ki maço erkek duruşu sergilemek istiyor.

  Prof. Doğan Tılıç (Dönemin ODTÜ öğrenci liderlerinden)

  Evet atıyor, iyi atıyor. Bırak’ın Tüzmen’in okuduğu dönemi, ODTÜ ’nün hiçbir döneminde tek bir solcu ülkücülerden dayak yememiştir.  

  AKP’den atılabilir

  AKP yetkilileri Tüzmen’in açıklamalarının parti tabanında da rahatsızlık yarattığını, şikayet olursa durumunun MKYK toplantılarında ele alınabileceğini ve ‘ihraç’ cezası verilebileceğini bildirdi. Bir AKP yetkilisi, “Kadınlarla ilgili söyledikleri partimizin ahlaki değerleriyle ve ilkelerimizle asla bağdaşmaz. Konu MKYK gündemine gelirse cezasız kalmayabilir” dedi. Tüzmen, AKP MKYK üyesi.


  Görüş Bildir