Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.727
1.36%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Soma Holding'e arazi sahipleri sırt çeviriyor

  İstanbul Maslak’taki Spine Tower’ın arazi sahiplerinin Soma Grubu’na sırt çevirmesinden sonra Kartal’daki AVM projesi ile ilgili de arazinin sahibi olan Yıldırım'dan da ret kararı geldi.
  • 18.05.2014 - 09:29
  Soma Holding'e arazi sahipleri sırt çeviriyor

  Soma Holding e arazi sahipleri sırt çeviriyor #1

  Soma'da yaşanan maden faciasından sonra Holding sahibi Alp Gürkan'ın projeleri de bir bir iptal olmaya başladı. Yaşanan faciadan sonra önce Maslak Spine Tower'ın arazi sahipleri Soma Holding'e sırt çevirdi, şimdi ise Kartal'da gerçekleştirilecek olan AVM ve ofis alanları projesi iptal oldu. Arazi sahibi Yıldırım; “3 teklif aldık. Hiçbirini beğenmedik. Kendimiz yaparız” dedi.

  ARAZİ SAHİBİ: VAZGEÇTİM

  Öte yandan Soma Grubu'nun 120 milyon dolarlık Kartal'daki inşaat projesi de başlamadan bitti. Arazi sahibi, Alp Gürkan'la iş yapmamaya karar verdi: Kat karşılığı anlaşmak üzereydik, vazgeçtim.

  Soma Holding e arazi sahipleri sırt çeviriyor #2

  MASLAK'TAKİ PROJEYİ KENDİLERİ HAYATA GEÇİRMEYE KARAR VERDİ

  Maslak’taki gökdelen Spine Tower’ın ortaklarından “Arazi bizim gökdeleni de bedeli karşılığında Soma Grubu’na yaptırdık. Proje bize ait” açıklaması gelmişti. Kartal’daki ofis-AVM projesinin arazi sahibi durumundaki Yılsan Yatırım Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Talat Yıldırım, projeyi kendilerinin hayata geçirmeye karar verdiklerini ifade etti. Buna göre yola cepheli 29 dönümlük alanda hayata geçirilmesi planlanan projede 64 bin metrekarelik inşaat alanında ofis alanları ve alışveriş merkezi bulunacak.

  ''3 GRUPTAN TEKLİF ALDIK, KENDİMİZ ÜSTLENMEYE KARAR VERDİK''

  Yıldırım, “Kartal arazimiz ile ilgili olarak Soma Grubu’nun da içinde bulunduğu yaklaşık 3 gruptan teklif aldık. Ancak hiçbirinin teklifinden memnun olmayınca projemizi kendimiz üstlenmeye karar verdik. Gelecek dönemde projemizin çalışmalarına başlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. Yıldırım, facianın ilk gününde daha önce proje için Soma Grubu ile anlaştıklarını ve imar planlarının onaylanmasının ardından çalışmalar için kolları sıvayacaklarını ifade etmişti.

   ALP GÜRKAN, İTÜ'NÜN AKADEMİK DANIŞMANLIĞINDAN DA ÇIKARILDI

  Soma Holding’in patronu Alp Gürkan, öğrencilerin talebi üzerine İTÜ’nün akademik danışmanlığından çıkarıldı. Öğrencilerle gece geç saatlerde görüşen İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan, dekanlık tarafından, Soma Holding patronları Alp Gürkan ve İsmet Kasapoğlu’nun İTÜ Maden Fakültesi Akademik Danışma Kurulu üyeliklerine son verildiğini açıkladı.

  İNŞAAT İŞİNİN BAŞINDA OĞUL GÜRKAN VAR

   Spine Tower projesinin lansmanı nedeniyle 2010 yılının sonunda düzenlenen toplantıda gazetecilerin karşısına Soma’daki maden faciasıyla Türkiye’nin gündemine oturan Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan çıkmıştı. Oğul Gürkan maden şirketlerindeki görevlerinin yanı sıra Soma’nın gayrimenkul şirketi Tilaga'nın da CEO'su. Kamuoyu Can Gürkan’ı 301 kişinin hayatını yitirdiği maden facianın yaşandığı madeni gazetecilere gezdirirken verdiği demeçlerle tanıdı. Can Gürkan burada madenin ne kadar teknolojik olduğunu ileri sürüyordu. Alp Gürkan da önceki günkü olaylı basın toplantısında gazetecilerin “Oğlunuz neden burada değil?” sorusunu “Ankara’da işleri var” şeklinde yanıtlamıştı. Alınan bilgilere göre Spine Tower projesinin en üst katında bulunan 8+1 tipindeki 360 derecelik penthouse dairenin de Can Gürkan'ın olduğu iddia edildi.

  SPINE TOWER PROTESTOSUNA ARAZİ SAHİPLERİNDEN AÇIKLAMA

  Gelecek aylarda açılacak Maslak Spine Tower faciaya tepkili İstanbulluların eylemlerine sahne olurken önceki gün gökdelenin arazi sahipleri “Arazi Sayılı, Ortaş, Uzal ve Eyigüngör ailelerine ait bir mülktür. Soma’nın iştiraki Tilaga’ya inşaatı yaptırılmıştır” açıklaması yapmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir