Petrol
92.38
-0.33%
Euro
18.2743
0.16%
Dolar
17.9496
0.20%
Altın
1.024
0.25%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
432.217
-1.01%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Soma'da başmühendis dedesiyle aynı kaderi paylaştı

  Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden başmühendis Mehmet Efe'nin aynı ismi taşıyan dedesinin de 1967'de başka bir maden kazasında öldüğü öğrenildi.
  • 15.05.2014 - 14:18
  Soma'da başmühendis dedesiyle aynı kaderi paylaştı

  Soma da başmühendis dedesiyle aynı kaderi paylaştı #1

  Manisa'nın Soma ilçesindeki kömür işletmesinde başmühendis olarak çalışan Mehmet Efe, ismini aldığı dedesinden 47 yıl sonra tıpkı onun gibi bir maden kazasında yaşamını yitirdi. Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde doğup büyüyen Mehmet Efe, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra yaklaşık 5 yıl önce facianın yaşandığı Soma'daki maden ocağında işe başladı.

  Soma da başmühendis dedesiyle aynı kaderi paylaştı #2

  ARKADAŞLARINI KURTARDI KENDİSİ ÖLDÜ

  İş güvenliği konusunda eğitimli olan Efe, mesai arkadaşlarının anlattığına göre, facianın yaşanmasının ardından birkaç dakika içinde tüpünü takarak madene indi. Birkaç saat içeride kalan ve çok sayıda arkadaşını kurtaran Efe, çıkıp bir süre dinlendikten sonra aynı gün saat 23.30 civarında tekrar maden ocağına indi ancak hayatını kaybetti. Efe'nin 2011'de evlendiği ve ismini aldığı dedesinin de 1967'de ilçedeki başka bir madende yaşanan kazada öldüğü öğrenildi.

  MAHALLENİN TEK MÜHENDİSİYDİ

  Savaştepe'de yaşayan emekli maden işçisi Şerif Ertuğrul (81), Soma'da bir maden ocağına yıllarını verdiğini belirterek, 1985'te emekliye ayrıldığını söyledi. Çalıştığı döneme denk gelen 1967'de söz konusu ocakta grizu patlaması yaşandığını dile getiren Ertuğrul, "O kazada 6 kişi öldü. Ölenlerin içinde mesai arkadaşım, köylüm Mehmet Efe de vardı. Şimdi Soma'daki kazada ölen, o Mehmet Efe'nin torunu. Arkadaşım Mehmet Efe'nin oğlu Resul, o zamanlarda küçüktü. Şimdi torunu madende yaşamını yitirdi" dedi. Son yerel seçimler öncesi belde statüsünde olan Sarıbeyler Mahallesi'nin muhtarı Hasan Bilgen ise maden kazasında ölenlerden 5'inin mahallelerinden olduğunu belirterek, kasabalarının tek mühendisini faciada kaybettiklerini anlattı. Komşusu Fetih Çepe, Mehmet Efe'yi küçük yaştan beri tanıdığını dile getirerek, "Elimizde büyüdü. Mahallemizin çok değer verdiği başarılı bir öğrencisiydi. Mühendislik bölümünü en üst seviyede bitirdi. Acımız çok büyük. Efe'yi kaybettik, çok üzgünüz. Oğlum, onun en iyi arkadaşıydı. Arkadaş değil adeta kardeşlerdi" derken gözyaşlarına hakim olamadı. Şeker hastası olduğu belirtilen baba Resul Efe'nin, olayı duymasından sonra fenalaşması üzerine kaldırıldığı hastanede tedavisinin sürdüğü belirtildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir