Somalililer'in Türkiye minnettarlığı

Somalililer'in Türkiye minnettarlığı

Başbakan Yardımcı Bekir Bozdağ, ABD'nin başkenti Washington'da Türk ve Somali toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi.

Bozdağ, Washington temasları kapsamında önce Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde Türk toplumunun temsilcileriyle görüştü. Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, Türk toplumu temsilcilerine şu mesajı verdi:

''Türkiye her zaman sizin yanınızdadır. Sorunlarınız olduğunda, hem Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı hem de hükümetimiz bunların çözümü konusunda her zaman size yardımcı olacaktır. Bizim sloganımız: Nerede bir yurttaşımız ve akrabamız varsa, biz oradayız''

SOMALİ TOPLUMUNDAN MİNNETTARLIK ZİYARETİ

Bozdağ, ardından ABD'de Somali toplumu temsilcileri ile görüştü. Burada, Türkiye'nin Somali'ye sadece insani nedenlerden dolayı yardım ettiğini dile getiren Bozdağ, ''Türkiye'nin Somali'de ne işi var diye soruyorlar. Türkiye Somali'de sadece insani ve vicdani nedenlerden dolayı bulunmaktadır'' dedi.

Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali gezisinden sonra ülkedeki güvenlik sorunlarının ortadan kalktığına dikkati çekerek, ''Türkiye'nin büyükelçilik açmasından sonra BM Nairobi'deki temsilciliğini Somali'ye taşıdı. Biz Somali'ye her türlü yardımı yapmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

"TÜRK ELÇİĞİ ÖNÜNDE DUA ETMEK İSTİYORUZ.."

Somali heyetinden, kendisini ''Marry Anne'' olarak tanıtan temsilci, Somali'ye yardımlarından dolayı Türkiye ve Türk hükümetine teşekkür etti.

Marry Anne, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali'yi ziyareti bizim için çok önemliydi. Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinden sonra dünyanın Somali'ye ilgisi daha da arttı'' dedi.

Başına gelen bir hikayeyi anlatan Marry Anne, ''Birgün 2 Somalili kadın yanıma geldi. 'Bizi Türkiye büyükelçiliğine götür, önünde dua okuyacağız' dediler'' şeklinde konuşurken, duygularına hakim olamadı.

Bozdağ'ın görüşmelerinde, kendisine Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği geçici Maslahatgüzarı Timur Söylemez de eşlik etti.