Petrol
111.17
0.43%
Euro
17.4311
0.78%
Dolar
16.3131
1.48%
Altın
970.31
0.42%
Borsa
2418
0.00%
Bitcoin
488.541
2.98%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C
  Soma'nın patronu Can Gürkan pes dedirtti: En mağdur biziz

  Soma'nın patronu Can Gürkan pes dedirtti: En mağdur biziz

  Soma'da 301 kişiye mezar olan ölüm madeninin patronu Can Gürkan, savcıya verdiği ifadesinde, "Meydana gelen kazada en çok biz mağduruz." sözleriyle "Pişkinliğin bu kadarı" dedirtti.
  • 26.05.2014 - 09:16

  Soma nın patronu Can Gürkan pes dedirtti: En mağdur biziz #1

  Facianın ardından eleştirilere hedef olan Türk Metal-İş Sendikası Bölge Başkanı Tamer Küçükgencay ile Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın ilişkisi de tutanaklara yansıdı. Gürkan, ifadesinde, faciayı kendisine bir saat sonra Küçükgencay'ın Haber verdiğini anlattı.

  ASIL MAĞDUR PATRONMUŞ

  Eleştirilerin hedefindeki Türk Metal İş Sendikası Başkanı Tamer Küçükgencay hakkında işçilerin sendikanın hiçbir haklarını korumadığı yönündeki iddiaları bizzat patron Can Gürkan'ın tutuklanmadan önce Soma Cumhuriyet Savcılığı'nda verdiği ifadeyle ete kemiğe büründü.

  "KAZADA EN ÇOK BİZ MAĞDURUZ"

  Gürkan, olayı kendisine yaklaşık bir saat sonra Küçükgencay'ın haber verdiğini söyledi. İfadesinde, iş güvenliği ve denetimler konusunda şirketin Genel Müdürü Ramazan Doğru'nun sorumlu olduğunu belirten Gürkan'ın şu sözleri ise vicdanları yaraladı: "Biz şirket olarak iş güvenliği tedbirinin alınmasında elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Gerek ben gerekse babam bütün sermayemizi, emeğimizi ortaya koyduk. 6 bin 400 kişiye ekmek kapısı açtık. Kazada en çok biz mağduruz."

  "SABOTAJ OLMA İHTİMALİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

  Sabotaj iddialarını da dile getiren Gürkan, "Kazanın neden meydana geldiğini anlayamıyorum. Ancak bildiğim kadarıyla kazanın meydana geldiği yerin taş baca olduğu ve bu denli büyük bir yangının meydana gelmesinin mümkün olamayacağını düşünüyorum. Kazanın sabotaj olma ihtimalini düşünüyorum" dedi.

  GÜRKAN: HİÇBİR KUSURUM YOK

  Can Gürkan, Soma Sulh Ceza Mahkemesi'nde ise şu şaşırtan ifadeyi verdi: "Benim hiçbir kusurum yoktur. Ayrıca yaşanan bu olaydan sonra geri kalan 6 bin 200 çalışanımın ve vefat eden çalışanlarımın ailelerine ilişkin finansal tedbirlerimi alma ve mağduriyetlerin giderilmesi hususunda sorumluluğum artmıştır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir