Euro
9.4762
0.31%
Dolar
7.813
0.53%
Altın
461.42
0.24%
Borsa
1.331
0%
Bitcoin
148.100
-2.12%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C
  Soner Yalçın tahliye edildi

  Soner Yalçın tahliye edildi

  Gazeteci Soner Yalçın tahliye edildi.
  • 27.12.2012 - 16:42

  Soner Yalçın tahliye edildi #1

  İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, ''Odatv'' davası kapsamında tutuklu yargılanan gazeteci-yazar Soner Yalçın'ın oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, sanık ve avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.

  Buna göre mahkeme heyeti, tutuklu sanık Soner Yalçın'ın, ''atılı suçun niteliği ile tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alındığında, tutuklama koruma tedbiri yerine diğer koruma tedbirlerinin uygulanmasının bu aşamada sanık için yeterli olacağını nazara alarak'' tahliyesine karar verdi. Karar, oy çokluğuyla kabul edildi.

  HER HAFTA İMZA ZORUNLULUĞU VAR

  Mahkeme heyeti, Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı'nın tahliye taleplerini reddetti. Mahkeme Yalçın'a yurt dışına çıkış yasağı getirirken her hafta imza atma zorunluluğu getirdi.

  İşte Soner Yalçın'ın duruşmada yaptığı savunma

  "BAŞBAKAN'I DİNLEYENLERİ BİLİYORUM"

  Savunmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ofisinde bulunduğu belirtilen böceklere değinen Soner Yalçın, dinlemeyi yapanları bildiğini iddia etti. Yalçın "Baksanıza Başbakan Erdoğan bile kendisinin dinlendiğini, ofislerinde dinleme cihazı böceklerin bulunduğunu açıkladı. Şimdi sıra bu böceği yerleştiren kötülük merkezini ortaya çıkarmaya geldi. Buradan açıklıyorum, biz bu tertipçileri biliyoruz. Yazdık. Ve 2 yıldır da bu mahkeme salonundan haykırıyoruz. Bu tertipçiler: Deniz Baykal'a kaset komplosu yapanlardır. Bu tertipçiler: Bir değil, üç değil, beş-yedi değil 10 MHP'liye kaset komplosu kuranlardır. Bu tertipçilerin kim olduğu bellidir.

  "DEVLETİN İSTİHBARAT BİRİMLERİNE SIRTINI DAYAYAN GRUP"

  Komplo yapacağı kişinin telefonunu dinleyecek, adım adım takip edecek, gizlice evlere girip kamerayı yerleştirecek, görüntüleri kaydedecek, montaj yapacak, yurtdışından internete sızdıracak ve hiç yakalanmayacak! Böylesine bir tertibi kim yapabilir? Sırtını devlete dayamadan; devletin istihbarat olanaklarına sahip olmadan bu tezgah kurulabilir mi, yapılabilir mi? Türkiye'nin merakla aradığı asıl derin devlet işte budur. Evet, biz bu tertipçileri biliyoruz; bunları yazdığımız için bize de komplo kurdular; bilgisayarlarımıza virüslü word dosyaları yükleyip bizi hapse attırdılar" diye konuştu.

  "TÜBİTAK ELMAYLA ARMUDU BİLİNÇLİ KARIŞTIRIYOR"

  "TÜBİTAK, elmayla-armutları bilinçli olarak karıştırıyor. Aslında tüm kafa karıştıran teknik çalışmasında bir önemli olguyu atlıyor. Davaya konu olan dokümanları Soner Yalçın yazıp bilgisayara vermiş olabilir derken, o dokümanlarda ne yazdığını atlıyor. Bakın Soner Yalçın'ın yazmış olduğu iddia edilen "sy.doc"da ne yazıyor; "Soner Bey'den gelen Silivri'yi ne ölçüde takip ediyoruz isteklerine cevap verebiliyor muyuz?..." Ne yazık ki "Soner" adlı kullanıcı ismi herhangi bir bilgisayarda, bilgisayarı başlangıç seviyesinde bilen biri tarafından kolaylıkla yaratılabilir.

  "NEDEN 2 YILDIR HAPİS YATIYORUM"

  Nedense ODATV davasında poliste ve savcıda olan önyargı ve suçlu kabul etme isteği, TÜBİTAK'ta da göze çarpıyor. Örneğin zararlı yazılımların gönderilme zamanıyla ilgili iki farklı değerlendirme bulunuyor. TÜBİTAK zorluyor ama tüm bunlara rağmen iddianameye konu olan dokümanların her 3 bilgisayarda da oluşturulmadığını söylüyor. Hatta işletim sistemi izleri ve dosya sistemi üst verilerinin bu kanaati daha da kuvvetlendirdiğini açıkça ifade ediyor. ODTÜ, Boğaziçi, YTÜ'den ve ABD'den alınan bilirkişi raporları ayrıca TÜBİTAK'ın hazırlamış olduğu her iki raporda dokümanların ODATV çalışanları tarafından oluşturulmadığını ve sosyal mühendislik saldırısı yoluyla hedefle odaklı olarak gönderildiği teyid edilmektedir. Bilirkişiler bu konuda hem fikirdir. Peki gerçek bu derece açık iken ben niye Silivri Cezaevi'nde 2 yıldır hapis yatmaktayım?"

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir