Dolar
7.6834
0.2753%
Euro
8.9775
-0.0122%
Altın
1879.13
-1.1088%
Borsa
1100.99
0.4406%
G. Altın
463.993
-0.9381%
Bitcoin
79863.62
-1.811%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Süleymaniye Vakfı Başkanı: 70 dakika fazla oruç tutuyoruz

  Süleymaniye Vakfı Başkanı Prof. Abdülaziz Bayındır: Bunun hesabını Allah'a veremezler!
  • 25.07.2012 - 09:33
  Süleymaniye Vakfı Başkanı: 70 dakika fazla oruç tutuyoruz

  Süleymaniye Vakfı Başkanı: 70 dakika fazla oruç tutuyoruz #1

  Süleymaniye Vakfı Başkanı Prof. Abdülaziz Bayındır , Türkiye'de 70 dakika fazla oruç tutulduğunu belirterek, "Diyanet hemen yanlıştan dönsün. Bunun hesabını Allah'a veremezler" dedi. Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı da "Bizi 1 saat ya da 45 dakika önce oruca başlatıyorlar" diye konuştu.

  İMSAK VE SAHUR VAKİTLERİ TARTIŞMA YARATTI

  Ramazan Ayı'nın ilk haftası, imsak ve sahur vakitleri tartışma yarattı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın oruç saatlerini gösteren imsakiyesinin dışında Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi de kendi imsakiyesini oluşturdu. Çifte imsakiye oruç tutan vatandaşların da kafasını karıştırdı.

  "GECENİN ORTASINDA EZAN OKUNUR MU?"

  Habertürk'ten Özlem Yılmaz'ın haberine göre Diyanet'in imsak vaktini yanlış hesapladığını öne süren Süleymaniye Vakfı Başkanı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, "Diyanet'in imsak vakti 03.53, bizimkisi ise 05.04. Arada 70 dakikalık fark var. Biz büyük bir ekiple hesaplamayı yaptık. Gecenin ortasında ezan okunur mu?" diye sordu.

  "YANLIŞI BİLİYOR AMA AÇIKLAMIYORLAR"

  Prof. Dr. Bayındır, "Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an ve sünnet kriterlerini uygulamıyor. Tamamen astronomiden yararlanıyor, sorun buradan kaynaklanıyor. Yanlışı biliyorlar ama açıklamıyorlar. Bunun hesabını Allah'a veremezler. Diyanet yanlıştan bir an önce dönmeli" görüşünü savundu.

  Bayındır, gözlem maksadıyla yaz ve kış mevsiminde kutup dairesine gittiklerini belirterek, "Hazırladığımız program ile bulunduğu yerin koordinatlarını giren herkes namaz vakitlerini çıkarabilir. İmsak vaktinde enine yayılan kızıl ve beyaz ışık kuşaklarının net görülmesi gerekirken, aydınlığın emaresinin dahi olmadığı saatlerde oruca ve namaza başlanması akıl tutulmasıdır." dedi.

  "1 SAAT YA DA 45 DAKİKA ÖNCE ORUCA BAŞLATIYORLAR"

  Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Bakara Suresi'nin 187. ayetine bakarsak, Abdülaziz Bayındır Hoca'nın söylediği doğrudur. Şimdiki imsakiyede, siyah iplik ile beyaz ipliğin görülmesi mümkün değil. İstanbul'da saat 04.00'da oruca giriyoruz, dışarısı kapkaranlık. Bizi 1 saat ya da 45 dakika önce oruca başlatıyorlar."

  İlahiyatçı Dr. Arif Arslan "Kur'an-ı Kerim, 'Beyaz iplik ile siyah iplik birbirinden ayrılıncaya kadar yiyin için' diyor. Ama Beşiktaş'taki adam binalardan ufku nereden görecek? Bunun için vatandaşlar ezan saati bitinceye dek, hatta 10-15 dakika daha yiyip içebilirler. Ben her zaman Diyanet'e itibar ederim" dedi.

  ORUÇ SAATİNİ UZAY BİLİMLERİ ÇÖZECEK

  Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ankara Üniversitesi Uzay Bilimleri Fakültesi'nin bu konuda 8 aydır ortak bir çalışma yürüttüğü ve Diyanet 'in çalışmaya 100 bin TL'lik bütçe ayırdığı öğrenildi. Diyanet 'in, çalışmanın ardından bilimsel bir sempozyum düzenleyeceği, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun da konuyla ilgili nihai bir karara varacağı öğrenildi. Çalışmanın bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir