Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
349.215
-3.31%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Sultanahmet'te turist rehberi daha büyük faciayı önledi

  Sultanahmet'te canlı bombayı son anda gören turist rehberi Sibel Şatıroğlu’nun “Kaçın” diye bağırması ölü sayısının artmasını önledi.
  • Ajanslar
  • 13.01.2016 - 09:08
  Sultanahmet'te turist rehberi daha büyük faciayı önledi

  Sultanahmet te turist rehberi daha büyük faciayı önledi #1

  Alman turistler dün, rehber Sibel Şatıroğlu ile Sultanahmet’teki Dikilitaş’ı geziyordu. 10.20’de IŞİD’li bir erkek canlı bomba grubun yanında üzerindeki bombayı patlattı. 9’u alman, 1’i Perulu, 10 turist öldü. 4’ü Türk 15 kişi yaralandı. Canlı bomba parçalandı. Canlı bombanın Suriye’den Türkiye’ye ‘mülteci’ olarak yeni giriş yapan Suudi arabistan doğumlu 28 yaşındaki Nabil Fadıl olduğu belirlendi. Nabil Fadıl’ın aranan IŞİD’li teröristler listesinde olmadığı öğrenildi.

  GRUPTAKİ 14 KİŞİ YAKINDAKİ MAĞAZALARDA ALIŞVERİŞ YAPIYORDU

  Patlama olduğu sırada gruptan 14 kişi yakındaki mağazalarda alışveriş ettiği için saldırıdan kurtuldu. Ölenlerden Perulu turist bu gruba dahil değildi. Yaralı 11 turistin 9’u Alman, 1’i Perulu, 1’i Norveçli. 2 Alman’ın durumu ağır.

  BÜYÜK FACİAYI REHBER ÖNLEDİ

  Canlı bomba saldırısında daha büyük bir faciadan dönüldüğü ortaya çıktı. Alman turist grubunun rehberi Sibel Şatıroğlu'nun canlı bombayı pimi çekmek üzereyken fark ederek grubu kaçmaları için uyardığı öğrenildi.

  KAÇIN DİYE BAĞIRDI

  Patlamadan önce Almanca ‘Lauft Weg’ yani ‘Kaçın’ diyerek daha fazla can kaybı olmasını önleyen Alman kafilesi rehberi Sibel Şatıroğlu, ayağından yaralandı ve kulaklarında duyma kaybı meydana geldi. Şatıroğlu, emniyet güçlerine şunları söyledi:

  “20- 25 kişilik gruba Dikilitaş ile bilgi aktardığım sırada grup içinden ‘tık’ şeklinde ince bir ses geldi. Sesin normal olmadığını fark ettim ve sağa sola baktım. Grup içinde Türk vatandaşına benzeyen modern giyimli temiz yüzlü, top sakallı bir genç olduğunu fark ettim. Gencin bombaya ait pimi çektiğini gördüm, Almanca ‘Kaçın’ diye bağırdım. Kaçışmaya başladık. Zaten bomba patladı."

  İSTANBUL'DA 2 GÜN KALACAKLARDI

  Canlı bombanın hedef aldığı 37 kişilik, orta yaşlı alman turist kafilesi İstanbul’a önceki akşam gelmişti. Karaköy’deki Manesol Otel’e yerleşmişlerdi. İstanbul’da 2 gün kalıp, bu akşam da Dubai’ye gideceklerdi. Dün sabah Sultanahmet turuna başladılar.

  Sultanahmet te turist rehberi daha büyük faciayı önledi #2

  26 YILLIK REHBER YARALI

  Rehber Sibel Şatıroğlu bacağından yaralandı. Sağlık durumu iyi. Almanca eğitim veren İstanbul Erkek Lisesi’ni 1980’de, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Fakültesi’ni 1984’te bitiren Sibel Şatıroğlu, 26 yıldır Turizm Bakanlığı’na bağlı profesyonel turist rehberi olarak çalışıyor. Sibel Şatıroğlu 1 çocuk annesi.

  Hürriyet'te yer alan bilgilere göre ise patlamadan önce Almanca ‘Lauft Weg’ yani ‘Kaçın’ diyerek daha fazla can kaybı olmasını önleyen Alman kafilesi rehberi Sibel Şatıroğlu, ayağından yaralandı ve kulaklarında duyma kaybı meydana geldi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir