Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.910
-1.30%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Sur'da vatandaşlar normal yaşamına döndü

  Üç ayı aşkın bir süre operasyonların yapıldığı Diyarbakır’ın Sur ilçesi en hareketli günlerinden birini yaşadı..
  • Ajanslar
  • 11.03.2016 - 15:59
  Sur'da vatandaşlar normal yaşamına döndü

  Diyarbakır’ın Sur ilçesi operasyonların önceki gün sona ermesinden sonra son dört ayın en hareketli gününü yaşadı. Cuma namazı için genelde ilçedeki camiler tercih edilirken, esnaf kepenklerini kaldırdı, seyyar satıcılar da eski yerlerine kuruldular. İlçenin en hareketli noktalarından olan Gazi Caddesi ve Dağkapı insanların akınına uğradı.

  Sur da vatandaşlar normal yaşamına döndü #1

  İLÇENİN GİRİŞİNDE KONTROL YAPILIYOR

  Aljazeera Türk'ün haberine göre, ilçenin Dağkapı girişindeki polis arama noktalarına gelen Diyarbakırlılar arandıktan sonra alınıyorlar.

  Sur da vatandaşlar normal yaşamına döndü #2
  (Sur'da seyyar ciğerciler yeniden iş yapabilmenin ve ilginin mutluluğunu yaşıyor.)

  SON DÖRT AYIN EN BÜYÜK KALABALIĞI

  Dağkapı, Dörtyol ve Gazi Caddesi son dört ayın en yoğun kalabalıklarına ev sahipliği yapıyor. Bu kalabalığı görüntülemek isteyen basın mensuplarına yanaşan bir kişi, ‘Çek ki gurbetteki hemşerilerimizin içi ferahlasın, bu günleri gösteren Rabbim daha güzellerini de gösterir’ dedikten sonra uzaklaşıyor.

  Sur da vatandaşlar normal yaşamına döndü #3

  SOKAKLAR YENİDEN İNSANLARLA DOLDU

  Dağkapı Sur’larının üzerinden bakıldığında Dörtyol ve Gazi Caddesi’nde en çok göze çarpan şey sokakları yeniden dolduran insanlar. İlçedeki Nebi ve Ulu Cami’ye Cuma namazı için gelenler ayrılmak için aceleci davranmıyorlar. Lokantaların yollara koydukları tezgâhlar müşterilerle dolu. Mangalların üzerinde caddeyi dumana boğan şişlerin biri kalkıp diğeri közün üzerine konuyor.

  Sur da vatandaşlar normal yaşamına döndü #4

  YASAKLI MAHALLELER

  Sur’da başka bir trafiği de ilçeye girip çıkan kamyonlar yaratıyor. Hafriyat çeken kamyonlar yasaklı mahallelere polisin açtığı barikatlardan geçiyorlar. Ancak sivillerin girişine izin verilmiyor. Saraykapı civarındaki polis noktasının önü ilçenin yasaklı bölgelerindeki evlere ulaşmaya çalışan insanlarla dolu.

  Bekleyenler evlerinin akıbetini merak ettiklerini, girmek istediklerini söylese de tehlikeli olduğunu söyleyen güvenlik güçleri tarafından girişlerine izin verilmiyor. Bekleyenlerden bir kadın evine girmekten başka çaresinin bulunmadığını söylüyor.

  “Operasyon bitti deyince geldik, ama almadılar. Ev tutamadık çıktıktan sonra akrabaların yanında kaldık. Onlar da çok zorlandı, biliyorum. Yıkılmış olsa da evime girip başımı sokmak istiyorum. Kimselere el açacak yüzüm kalmadı. Bir daha kıyamet kopsa evimden çıkmam, kimselere de çukur açtırmam. Yazık günah değil mi? Binlerce insan sersefil oldu...”

  Sur da vatandaşlar normal yaşamına döndü #5
  (Kamyonlar hafriyat taşımaya devam ediyor.)

  Sur da vatandaşlar normal yaşamına döndü #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir