Euro
13.9781
-0.22%
Dolar
12.3629
-0.05%
Altın
711.13
-0.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
724.708
3.33%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Suriye sınırına asker sevk edildi

  Suriye'den göçün devam ettiği sınıra askeri sevkiyat gerçekleştirildi.
  • 20.09.2014 - 16:58
  Suriye sınırına asker sevk edildi

  Suriye sınırına asker sevk edildi #1

  Suriye’nin Rakka kentinin Telabyad İlçesi’ni geçen Ocak ayında kontrolü altına alan IŞİD militanları, geçen hafta sonu tıpkı Telabyad gibi kontrolünde olan Gaziantep’in Karkamış İlçesi karşısındaki Carablus ilçesinin tam ortasında bulunan PYD kontrolündeki ’Kobani’ olarak bilinen Ayn-el Arap ilçesini ele geçirmek için saldırıya başladı.

  DÜN BİNLERCE SURİYELİ TÜRKİYE'YE GİRİŞ YAPMIŞTI

  Telabyad’dan yola çıkan IŞİD güçleri yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Kobani’ye ulaşmak için geçtiği güzergah üzerinde bulunan Suriyeli Kürtler’in oturduğu köylere saldırdı. Güzergah üzerindeki köyleri ele geçiren IŞİD tehdidinden korkan binlerce Suriyeli ise, kaçarak Türkiye sınırına geldi. 2 gün boyunca sınırda bekleyen Suriyeliler’in dün öğleden sonra Türkiye’ye geçmelerine izin verildi. Gece boyu sınır hattının değişik noktalarında 45 bine yakın Suriyeli geçiş yaparak Türkiye’ye ulaştı.

  BUGÜN DE SINIRA BİNLERCE KİŞİ DAYANDI

  Dün görülen hareketliliğin ardından bu sabah saatlerinden itibaren çoğunluğu Kobani ilçesi ve çevre köylerinden gelen binlerce Suriyeli, Suruç’un Yumurtalık Köyü’ndeki sınır hattına dayandı. Çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan binlerce Suriyeli’nin geçiş isteğine öğle saatlerinde izin verildi. Halen geçişler devam ederken yaklaşık 3 saat içinde 10 bini aşkın kişinin Türkiye’ye geldiği ve halen sınır hattında binlerce kişinin geçmek için beklediği ve yine gruplar halinde sınıra Suriye tarafından gelişlerin sürdüğü görüldü. Güvenlik güçleri de Suriyeliler’in Türkiye’ye geçişi sırasında sınır hattında yoğun önlem aldı. Geçişlerin de olduğu sınır hattı ve çevresindeki hakim noktalara yerleştirilen obüs ve zırhlı araçların namlularının ise Suriye’ye dönük olduğu görüldü.

  SINIRA ASKERİ SEVKİYAT

  Yaklaşık 1 haftadan bu yana hareketliliğin haf safhada olduğu Suriye sınırındaki Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne öğle saatlerinden itibaren askeri sevkiyat başladı. Çok sayıda zırhlı araç, TIR’larla Suruç İlçesi’nden geçirilerek sınır hattına gönderildi. Şanlıurfa’daki 20’nci Zırhlı Tugay ile Gaziantep’teki 5’inci Zırhlı Tugay’dan sevk edilen zırhlı araçların Suriyeli’yi gören noktalara konuşlandırılacağı bildirildi. Gelişmeler üzerine çevre illerden askerlerin yanı sıra özel harekat polislerinin de takviye olarak Suruç’a gönderildiği ve sınır hattında görevlendirildiği kaydedildi.

  Sınırı aşarak Suruç’a gelen binlerce Suriyeli ilçeye gelen yakınları tarafından alınarak Türkiye’nin değişik kentlerine götürülüyor. Türkiye’de yakını olmayan Suriyeliler ise AFAD görevlileri tarafından ilçedeki resmi kurumların misafirhanelerine yerleştiriliyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir