Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.525
0.26%
Dolar
16.8077
0.32%
Altın
976.77
0.07%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
333.039
1.63%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Suriye sınırında gerginlik 5 Türk askeri yaralı

  Genelkurmay, Suriye sınırında yaşanan iki ayrı olayda 5 Türk askerinin yaralandığını duyurdu.
  • 20.07.2013 - 15:43
  Suriye sınırında gerginlik 5 Türk askeri yaralı

  Suriye sınırında gerginlik 5 Türk askeri yaralı #1

  Genelkurmay Başkanlığı, sınırın Suriye tarafında çıkan iki ayrı olayda 5 Türk askerinin yaralandığını bildirdi.

  Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye-Suriye Hududunda, 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Kıyıgören Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde 19 Temmuz Cuma günü saat 17.30'da Asi Nehri kenarı boyunca iki Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) devriye görevine çıktı. Siyasi sınıra 10 metre uzaklıkta Asi Nehri'nin Türkiye tarafında içinde mazot olduğu değerlendirilen bidonlar tespit edildi.

  Bir zırhlı aracın himayesinde, diğer bir zırhlı araçtan indirilmiş personel tarafından mazot dolu bidonlar nehirden çıkarılmaya çalışılırken, Suriye tarafından sık ağaçlıklı bir bölgeden ateş açıldı.

  Açılan ilk ateşte bir uzman çavuş ve bir er hafif şekilde yaralandı. Bunun üzerine ateşin geldiği Suriye tarafındaki bölgeye piyade tüfeği ve makineli tüfekle karşı ateş açıldı, bölgeye takviye olarak bir Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) daha sevk edildi.

  Yaralıların tahliyesi esnasında Suriye tarafından pompalı tüfekle ikinci bir ateş daha açıldı ve açılan ateş sonrasında iki astsubay ve bir er hafif şekilde yaralandı.

  AĞIR SİLAHLARLA KARŞILIK VERİLDİ

  Bu ateşe de angajman kuralları çerçevesinde zırhlı muharebe aracı topu, roketatar, uçaksavar, bombaatar ve hafif silahlarla karşılık verildi. Bölgeden Türk birlikleri üzerine ateş edilen su pompası binası ateş altına alınarak tahrip edildi.

  GECE YARISI YENİDEN GELDİLER

  20 Temmuz geceyarısı saat 1.00'de de tahrip edilen söz konusu su pompası binasına 10-15 kişilik silahlı bir grubun yaklaştığını tespit etti. Önce havaya uyarı amaçlı atış yapıldı. Uyarı atışından sonra, Suriye tarafındaki silahlı grup tarafından hudut birliği personeline hedef gözetmeksizin 10-15 el ateş açıldı. Bu ateşe de angajman kuralları çerçevesinde bombaatar, uçaksavar ve makineli tüfek ile karşılık verildi. Silahlı çatışma sonucunda Suriye tarafındaki saldırganların ölü ve yaralılarının olduğu öğrenildi.

  Hafif yaralı olan bir astsubayın tedavisi Kıyıgören Hudut Karakolunda yapıldı. Diğer yaralı dört personel Antakya Devlet Hastanesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edildi. Olayda yaralanan personelin hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir