Euro
15.1984
0.36%
Dolar
13.4075
0.23%
Altın
790.9400
0.12%
Borsa
2,008.74
-0.27%
Bitcoin
529.943
-6.77%
11ºC
İstanbul
Hafif yağmur 11 C

  Suriye uyruklu PKK'lıdan ilginç itiraflar

  Güneydoğu’da terörle mücadele sırasında yakalanan Suriye uyruklu Rodi Derik Kod adlı Rodi Şeref’ten ilginç itiraflar...
  • 24.08.2012 - 10:18
  Suriye uyruklu PKK'lıdan ilginç itiraflar

  Suriye uyruklu PKK lıdan ilginç itiraflar #1

  Güneydoğu’da terörle mücadele sırasında yakalanan Suriye uyruklu Rodi Derik Kod adlı Rodi Şeref’in güvenlik birimlerine verdiği ifadesinde örgütün Suriye istihbarat örgütü El Muhaberat ilişkisini gözler önüne serdi.

  Gaziantep’te 9 kişinin öldüğü 60 kadar kişinin yaralandığı terör eylemi saldırısında gündeme gelen PKK-El muhaberat ilişkisini, teslim olan Suriye uyruklu PKK’lı ayrıntıları ile anlattı.

  EN BÜYÜK LOJİSTİK DESTEK KUZEY IRAK'TAN

  İran devletinin, PKK/KCK terör örgütüne yönelik herhangi bir yaptırımı olmadığı ve Türkiye tarafından İran topraklarına herhangi bir saldırıda bulunulmadığı için örgüt mensuplarının İran topraklarında rahat hareket ettiğini dile getiren Rodi Derik, “Örgüt mensuplarına en büyük lojistik destek Kuzey Irak topraklarında faaliyet gösteren milisler tarafından yapılıyor. Örgütün kullandığı mühimmatların tamamına yakını Irak ülkesinden karşılanıyor. Avaşin, Gare, Haftanin bölgelerinde bulunan örgüte ait hastanelerde yaralı ve hasta örgüt mensuplarının tedavisi görüyor” dedi.

  SURİYELİLER ÖRGÜTE 12 YAŞINDA KATILIYOR

  2011 yılından itibaren örgüte katılımın Suriye ağırlıklı olduğunu, hatta Suriye den katılım yaşının 12-13 e kadar düştüğünü dile getiren Rodi Derik “Suriye devletinde Kürt halkının hakkını savunduğunu iddia ederek siyasi parti olarak faaliyet gösteren gerçekte ise PKK/KCK terör örgütünün uzantısı olan PYD (Partiya Yekitiya Demokratik-Demokratik Birlik Partisi) isimli legal bir partinin 2003 yılında kurulduğunu, Suriye devletinin PKK/KCK terör örgütünün kuruluşundan itibaren her türlü desteği verdiğini, örgütün almış olduğu desteklerden dolayı Suriye topraklarında eylem gerçekleşmeyerek sadece siyasi ve ideolojik çalışmalar yaptığını, Suriye istihbarat teşkilatı “El MUHABERAT” ile PYD arasında ciddi bir ilişki olduğu, El Muhaberat teşkilatının PKK/KCK terör örgütün Suriye ayağı olan PYD’nin çalışma ve eylemlerine göz yumduğunu ve yönlendirdiğini, PYD’nin üst düzey yönetiminin şuan ki Esad yönetimine destek verdiğini, PYD’nin başında terör örgütü içerisinde ki faaliyetlerinden dolayı 10 yıl Türkiye cezaevlerinde yatan Herekol Derik Kod isimli örgüt mensubunun bulunduğunu, PYD nin Abdullah Öcalan’ı önder olarak kabul ettiğini, PYD nin Kürtler tarafından sevildiğini, PYD nin özellikle Kadın ve gençlik kollarında çok aktif faaliyetlerinin bulunduğu, son yıllarda örgüte katılım yapanların yüzde 70’inin Suriyelilerin oluşturduğunu, katılımın artış sebebinin PYD’nin yürüttüğü faaliyetler olduğu, PYD’nin şu anda Esad yönetimine tam destek verdiğini, örgüte katılımın genç ve bayanlardan oluştuğunu, bazı Suriyeli ailelerin çocuklarını örgüte kendi elleriyle teslim ettiklerini, katılım yaşının 12-13 e kadar düştüğünü ve katılım yapan şahısların tamamının Kürt kökenli olduğunu” söyledi.

  BİR YILDA 2 BİN PKK’LI SURİYELİ GEÇTİ

  Son 1 yıl içerisinde 1500-2000 civarında örgüt mensubunun örgüt kamplarından Suriye ülkesine geçiş yaptığını, Suriye’ de örgüte ait diğer kurumların eylem ve faaliyetlerini açıktan yürüttüklerini kaydeden Rodi Derik, “Beşar ESAD ’ın halen Suriye iktidarında kalmasının en önemli sebebinin Alevi halkının destekleri, ikinci nedenin ise en güçlü Kürt partisi olan PYD nin mevcut rejime vermiş oldukları desteklerden dolayıdır. Türkiye de Kürt halkına tanınan haklar ile Suriye de Kürtlerin sahip olduğu hakların kıyaslanamayacak derecede birbirinden uzaktır. Türkiye de PKK/KCK terör örgütüne yardım eden siyasi partinin çok sayıda milletvekilinin bulunduğu, iktidar partisi içerisinde Kürt kökenli bakanların olduğunu, Kürt kökenli polisleri gördükten sonra Türkiye de Kürt sorunu olduğu konusunda inancını yitirdi” dedi. (Star)


  Görüş Bildir