Dolar
7.5762
0.3908%
Euro
8.9861
0.3596%
Altın
1958.37
0.7293%
Borsa
1111.96
0.117%
G. Altın
475.905
0.8867%
Bitcoin
82379.96
-0.3339%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C
  Suriye'de muhalifler Türk tırlarını yağmaladı

  Suriye'de muhalifler Türk tırlarını yağmaladı

  AFP, muhaliflerin yağmalayıp yaktığı Türk TIR'larının nasıl yağmalandığının fotoğrlarını yayınladı.
  • 22.07.2012 - 07:44

  Suriye de muhalifler Türk tırlarını yağmaladı #1

  TÜRK TIRLARI BÖYLE YAĞMALANDI

  AFP, Babel Hava Sınır Kapısı'nı ele geçiren muhaliflerin yağmalayıp yaktığı Türk TIR'larının nasıl yağmalandığının fotoğralarını da yayınladı. Dışişleri kaynakları can güvenliği tamamen ortadan kalktığı için hiç bir şekilde Suriye'ye gidilmemesini, Türk vatandaşı varsa en güvenli yoldan ülkeyi terk etmeleri çağrısını yinelediler. Suriye sınırları içinde malları zarar gören vatandaşların kayıplarının Suriye tarafından tazmin edilmesinin mümkün olmadığını ifade eden yetkililer, Türkiye'nin sınır kapılarını kapatmayı şimdilik düşünmediğini söylediler. Dışişleri'nden alınan bilgiye göre, Babel Hava Sınır Kapısı'nda yağmalanan 19 Türk TIR'ından 13'ü çekicilerle Cilvegözü'na getirildi. Bu TIR'lardan 9'unda ağır hasar veya hasar tespit edildi.

  12 Türk TIR'ı sınırda cayır cayır yandı- Galeri

  ARAÇ SAHİBİ: MUHALİFLER YAKTI

  Bu arada, yakılan TIR'ların sahipleri de Cilvegözü Sınır Kapısı'nda bekleyişlerini sürdürüyor. Araç sahiplerinden Ali Cengiz, "Orada 12 TIR'ı Suriyeli muhalifler yaktı. Olan oldu, şu saat itibarıyla yanan araçlarımızı Türkiye'ye getirmek istiyoruz. Sigortadan yararlanabilmemiz için TIR'ların Türkiye'ye getirilmesi gerekiyor" dedi. Suriye sınır kapısında terk etmek zorunda kaldığı TIR'ının çalındığını ileri süren Ali Abbasoğlu ise komşu ülkede güvenliğin sıfır noktasına geldiğini kaydetti.

  "SURİYE'DE DEVLET KALMAMIŞ"

  Önceki gün çalınan TIR'ının Suriye'nin sınır kapısına 20 kilometre uzaklıkta bulduğunu ifade eden Abbasoğlu, "Çalınan TIR, eşkıyaların elindeydi. İçindeki halı yüküyle birlikte TIR'ı 700 dolar ödeyerek geri aldım. TIR'ı çok şükür tekrar Türkiye'ye getirdim ama oradaki birçok araç ya çalınmış ya da yakılmış. Suriye'de artık devlet kalmamış" diye konuştu.

  30 yıldır Suriye üzerinden Suudi Arabistan'a yük götürüp geldiğini belirten TIR sürücüsü İrfan Dağlı ise şunları söyledi: "Suriye sınır kapısında bıraktığım TIR'daki mallar çalınmış, hayatımda böyle bir şey görmedim. Bunu Suriye ordusu yapmıyor, oradaki halk yapıyor. Resmen gelip geçeni yağmalıyorlar. TIR ile canımızı kurtardığımıza şükrettik."

  GÜVENLİK TOPLANTISI

  Hatay Valisi Celalettin Lekesiz başkanlığında Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda güvenlik toplantısı yapıldı. Dün sabah saatlerinde Cilvegözü Sınır Kapısı'na geçen Lekesiz, buradaki toplantı salonunda sınır ilçelerinin kaymakamlarıyla bir araya geldi. Toplantının içeriği açıklanmadı. Ancak, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısına düşen Babel Hava Sınır Kapısı'nda 12 Türk TIR'ının yakılmasının da değerlendirildiği öğrenildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir