Euro
15.2955
0.35%
Dolar
13.5442
0.50%
Altın
804.1030
0.37%
Borsa
1968
1.17%
Bitcoin
518.500
3.06%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C
  Suriye'den düşürülen uçak açıklaması

  Suriye'den düşürülen uçak açıklaması

  Suriye sözcüsü Makdisi, dünya medyasına açıklamada bulundu.
  • 25.06.2012 - 13:19

  Suriye den düşürülen uçak açıklaması #1

  Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Makdisi düşürülen Türk jeti ile ilgili bir açıklama yaptı. Makdisi, Türk jetinin Suriye hava sahasında vurulduğunu ileri sürerek, 100 metre irtifada uçan uçağın uçaksavarlarla vurulduğunu iddia etti.

  İşte o açıklamadan satır başları:

  Türk uçağı yüz metre seviyede seyrediyordu. Türk jetinin ihlali karşılıksız bırakılamazdı. Suriye'nin hava sahası egemenliğinin ihlal edildiği Türk makamlarca da açıklandı. Suriye kendisini savunmuştur.

  FÜZE DEĞİL UÇAKSAVARLA DÜŞÜRDÜK

  Saldırı füzelerle değil uçaksavarlarla yapılmıştır. Uçakla ilgili bulunan parçalar da bunu göstermektedir. Silahlar otomatik olarak kilitleniyor. Radarla tespit edilen değil göz ile tespit edilmiş bir uçaktı. Radarla tespit edilen bir uçağa böyle hafif silahlarla değil, ağır silahlarla saldırı yapılır. 2007'de de benzer saldırılar olmuştu. İsrail saldırıları gerçekleşmişti.

  SALDIRI YOK TÜRK HALKI KARDEŞİMİZ

  Biz Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Türkiye'ye saldırı gerçekleştirmiyoruz, böyle bir niyete sahip değiliz. Suriye hava savunma sorumlusu Türk meslektaşı ile iletişime geçti. Kurtarma çalışmalarına Suriye gemisi de katıldı. Bu Suriye'nin kötü niyetli olmadığını gösteriyor. Biz egemenliğimizle ilgili savunma gerçekleştirdik. Suriye saldırı yapmadı, Türk halkı kardeşimizdir.

  BİR TAKIM OYUNLAR OYNANIYOR

  Bulunan parçalar Türkiye'ye teslim edildi. Maalesef Türkiye Dışişleri Bakanı Suriye'de kriz başladıktan sonra mevcut durumu krizi derinleştirmek için çaba gösterdiler. Mevcut krizin çözülmesi muhaliflerin silahlandırılmasıyla olmaz. İki halk arasındaki sevgiyi görmek gerekir. Kesinlikle Türkiye'ye karşı kötü niyet içinde değiliz.  Ama bir takım oyunlar oynanıyor. Çok hassas bir noktadayız.

  TÜRKİYE KRİZİN DÜZEYİNİ YÜKSELTİYOR

  Türkiye krizi tırmandırıyor. Nasıl ki Türk karasuları kutsalsa, Suriye karasuları ve hava sahası da kutsaldır. Türk dışişleri bakanı ve hükümeti Suriye'deki kriz boyunca, krizin düzeyini sürekli yükseltmeye çalıştılar bizlerse Türkiye'ye karşı kötü bir niyet beslemedik.  Biz krizin çözülmesini istedik. Türk hükümetinin faaliyetleri ve oradan gördüğümüz hamlelere karşın iki halk arasındaki ilişkiler sıcaktır. Olay Suriye egemenlik haklarının ihlalidir. Şu anda yapılan toplantının amacı Türk tarafından yapılan açıklamaların yanlış olduğunu söylemektir.


  Görüş Bildir