Euro
10.3373
-0.92%
Dolar
8.8269
-0.44%
Altın
498.23
-0.17%
Borsa
1.387
0.19%
Bitcoin
387.665
0.63%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Suriye'den Türkiye'ye diyalog çağrısı

  Suriye, 'Direkt diyalog kurmaya hazırız' mesajı gönderdi.
  • 13.10.2012 - 14:54
  Suriye'den Türkiye'ye diyalog çağrısı

  Suriye den Türkiye ye diyalog çağrısı #1

  Suriye Dışişleri Bakanlığı resmi bir açıklama yayımlayarak, son krizlerin ardından iki ülke arasında gerilimin azaltılması için Türkiye ile doğrudan temas kanalı kurulmasına hazır olduklarını açıkladı.

  RUS HABER SİTESİ DUYURDU

  Şam'dan yapılan "Direkt diyalog kurmaya hazırız" açıklamasını Rus resmi haber ajansı RIA duyurdu.

  RIA'nın haberinde, "Türkiye'nin Akçakale ilçesine ay başında Suriye top mermisi düştüğünde kriz tırmanmaya başlamıştı. Türkiye parlamentosu 4 Ekim tarihinde Erdoğan hükümetine sınır ötesi askeri harekat düzenleme tezkeresi vermişti. Suriye-Türkiye sınır bölgesinde tırmanan krizden tedirgin olan Rusya, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ağzından 10 Ekim tarihinde taraflara 'Direkt temasa geçin. Problemlerin çözüme kavuşturulması için en kısa yol budur' demişti" ifadesi kullanıldı.

  "DOĞRUDAN DİYALOG MEKANİZMASI KURULSUN"

  Ajansın haberine göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Güvenlik konularında Ankara ile Şam arasında doğrudan diyalog mekanizması kurulması gerektiğini belirten Lavrov'un bu sözlerine olumlu bakıyoruz" denildi.

  KAVGA AÇIK BİR HAL ALIYOR

  Rus Kommersant gazetesi ise "Türkiye ve Rusya arasındaki Suriye kavgası açık bir hal alıyor" diye yazdı. Gazete bugünkü sayısında şu ifadeleri kullandı:

  "Rusya tartışma yaratacağını bile bile şüpheli kargoyu neden sivil uçakla gönderdi? Çünkü Suriye etrafındaki çember her geçen gün daralıyor. Son dönemde Rusya'dan Suriye'ye deniz yoluyla silah sevkiyatı engellenmiş, İran'dan Suriye'ye giden uçaklar da Bağdat'ta indirilip kontrol edilmeye başlamıştı."

  GEREĞİNİ YAPARIZ

  Suriye'nin diyalog çağrısının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ile yaptığı ortak basın açıklamasında, "Sınırımız bir daha ihlal edilirse, gereğini yaparız" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir