Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.050
1.28%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Suriyeli grup Yunanistan sınırına gitmek için toplandı

  Suriyeli bir grup sığınmacı, Yunanistan sınırına gitmek üzere Edirne otogarında toplandı.
  • AA
  • 15.09.2015 - 08:47
  Suriyeli grup Yunanistan sınırına gitmek için toplandı

  Suriyeli grup Yunanistan sınırına gitmek için toplandı #1

  Suriyeli 250 kadar sığınmacı Yunanistan sınırına gitmek üzere Edirne otogarında toplandı. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen sığınmacılar toplu halde Yunan sınırına gitmek için otogara gelmeye başladı.

  GÜVENLİK GÜÇLERİNDEN YARDIM İSTENDİ

  Sığınmacıların bir çoğunun elinde, cesedi kıyıya vuran Aylan bebeğin fotoğraf ve çizimleri bulunan dövizler olduğu görüldü. Sayıları 250'yi bulan sığınmacıları polis bir süre ikna etmeye çalıştı. İkna olmayan sığınmacılardan bazıları otogardaki yeşil alana serdikleri battaniye ve kampetlerin üzerinde uykuya daldı. Havanın soğumasıyla sığınmacılardan bebek ve çocukları olanlar güvenlik güçlerinden yardım istedi.

  Suriyeli grup Yunanistan sınırına gitmek için toplandı #2

  'SİLAHIMIZ İMANIMIZ'

  Bu aileler otobüslerle İstanbul'a gönderildi. Parça parça gruptan ayrılışların olmasına rağmen, sayıları azalan grubun bekleyişi sürüyor. "Yaşamak için gideceğiz" Grup üyelerinden Ahmed Meksur, yaptığı açıklamada, denizde ölümler çok olduğu için karadan Avrupa'ya gideceklerini söyledi. Yaşamak için başka çareleri olmadığını ifade eden Meksur, "Bizim silahımız yok. Silahımız imanımız, Allah inancımız. Yaşamak için gideceğiz, gitmek zorundayız. Yarın buradan toplu olarak Yunan sınırına gideceğiz. Türkiye'ye şükran borçluyuz, bize insanlık yaptı ama Avrupa'ya gitmek istiyoruz" dedi.

  Suriyeli grup Yunanistan sınırına gitmek için toplandı #3

  400 BİN SIĞINMACI KABUL EDECEK SÖYLENTİSİ

  Grup üyelerinden bazıları yarın daha kalabalık olacaklarını öne sürdü. Sığınmacıların Almanya'nın 400 bin sığınmacıyı kabul edeceği söylentisi üzerine toplu olarak Yunan sınırını geçme kararı aldıkları öğrenildi. Polis ve jandarma ekipleri kent girişinde kontrollerini artırdı. Kontrol noktasında yakalanan sığınmacılar geri gönderiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir