Petrol
91.44
-0.39%
Euro
18.5147
-0.17%
Dolar
18.5742
0.02%
Altın
1.026
-0.37%
Borsa
3458
-1.91%
Bitcoin
376.486
2.47%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Suriyeli muhaliflerin arasında Türkler de var

  Fransız Le Figaro gazetesi, Suriye'de Esad rejimine karşı savaşanların arasında Türklerin de olduğunu yazdı.
  • 22.05.2013 - 11:53
  Suriyeli muhaliflerin arasında Türkler de var

  Suriyeli muhaliflerin arasında Türkler de var #1

  Suriye’de Beşşar Esad rejimine karşı savaşan güçlerin arasında 800 kadar Avrupalının yer aldığı öne sürülüyor. Fransız Le Figaro gazetesi, Suriye’de mücadele veren Avrupalıların arasında Türk kökenlinin de yer aldığını belirttiği haberinde Avrupalılardan 40 kadarının da Türkiye’ye kaçmaya başladığını savundu.

  800 AVRUPALI VAR

  Le Figaro, Suriye’de Esad rejimine karşı halen 800 kadar Avrupalının mücadele verdiğini, bir AB diplomatına dayanarak yazdı. Bu sayının ayrıca muhaliflerce doğrulandığını da kaydeden gazete, Avrupalıların bir kısmının ABD tarafından “terörist” olarak ilan edilen El Kaide’ye bağlı cihatçı El Nusra grubuna katıldığını da yazdı. Gazete şöyle devam etti: “800 Avrupalı arasında yüz kadar Fransız veya Fransız Suriyeli, 50-70 Belçikalı, yüz kadar Britanyalı, çok sayıda Alman, özellikle Türk kökenli, İrlandalılar, Kosovalılar ve Danimarkalılar var. Özetle hemen hemen tüm Avrupa ülkeleri temsil ediliyor.”

  'İLK DEFA GÖRÜYORUZ'

  Ancak Suriye muhalefetinin bir temsilcisinin, “İlk defa olarak bazı yabancı savaşçıların ayrılmakta olduklarını görüyoruz” sözlerine dikkat çeken gazete, aynı kişinin Suriye ordusunun “temizlik operasyonları”nı başlattığını, silahlı gruplar arasında ihtilafların patlak verdiğini belirterek bu nedenlerden dolayı da bazı yabancı savaşçıların Suriye’den ayrıldığını kaydetti.

  40 AVRUPALI TÜRKİYE'YE KAÇTI

  Gazete de son haftalarda Suriye’nin Kuzeyindeki 40 kadar Avrupalının Türkiye’ye doğru kaçtığı savına da yer verirken de kaçanların Lübnan’dan çok Türkiye üzerinden kaçmayı tercih etmelerinin nedeni olarak da “Beyrut havaalanının Şam müttefiki Hizbullah tarafından kontrol edilmesini” gösterdi. 
  Bu arada Le Figaro, cihatçılarla temas içinde olduktan sonra Suriye’den ayrılan “radikaleşmiş gençlerin” Avrupa istihbarat örgütlerini kaygılandırdığını, bu gençlerin bazılarının memleketlerinde terörist eylemleri gerçekleştirmeye yarayacak bilgileri edilmiş olacaklarını da yazdı.


  Görüş Bildir