Petrol
104.84
4.12%
Euro
17.5737
0.15%
Dolar
17.2314
0.09%
Altın
968.32
0.58%
Borsa
2422
0.58%
Bitcoin
359.730
3.36%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C
  Suriyeli sığınmacılar Avrupa'ya gitmek istiyor

  Suriyeli sığınmacılar Avrupa'ya gitmek istiyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, sığınmacıların Avrupa'ya geçişine yönelik sözleri, Ankara'da yaşayan Suriyeliler tarafından sevinçle karşılandı.
  • AA
  • 30.11.2016 - 02:02

  Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük insani krizlerden biri olan Suriye krizinin 6. yılında, sığınmacılara umut olmaya devam ediyor. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan, krizin ilk gününden beri "Açık Kapı Politikası" uygulayan Türkiye, yaklaşık 3 milyon sığınmacıya kucak açtı.

  1,5 MİLYON SURİYELİ AVRUPA'YA GİTMEK İSTİYOR

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, sığınmacıların Avrupa'ya geçişine yönelik Avrupa Birliği'ne verdiği mesaj ve "Eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır, bunu da bilesiniz." şeklindeki sözleri, Avrupa hayali kuran yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli için umut oldu.

  Ankara'nın Altındağ ilçesi Siteler semtinde yaşayan ve tercümanlık yaparak geçimini kazanan 23 yaşındaki Ahmet İdlibi, 5 yıl önce Halep'te yaşanan çatışmalardan kaçarak Türkiye geldiğini söyledi.

  Suriyeli sığınmacılar Avrupa ya gitmek istiyor #1

  "SİGORTA YOK, YAŞAM ŞARTLARI ÇOK ZOR"

  Geldiği günden bu yana Türkiye vatandaşı olmak için çalıştığını belirten İdlibi, tüm gayretlerine rağmen bunun gerçekleşmediğini ve bu nedenle çok sıkıntı çektiğini kaydetti.

  İdlibi, Türkiye'deki ilk yıllarında Avrupa'ya gitmek istemediğini ifade ederek, "Daha önceleri, sınırlar açıkken Avrupa'ya gitmeyi düşünmedim ancak sınırlar bir daha açılırsa gitmeyi düşünüyorum çünkü burada çok sıkıntılar çektim. İlk geldiğimizde Türk halkı bize çok iyi davrandı ancak şimdi kiralar çok yükseldi. Sigorta yok, yaşam şartları çok zor." diye konuştu.

  "TÜRKİYE EL VERDİ, ALLAH RAZI OLSUN"

  İdlibi, Suriye vatandaşı olarak Türkiye'nin kendileri için yaptığı çalışmalar ve verdiği hizmetlerden çok memnun olduklarını kaydederek, "Türkiye bize el verdi, elinden geleni yapıyor, Allah razı olsun. Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye'nin bir kısmında iyileşmeler yaşanıyor, ülkesine dönenler var. Dönenlere bütün hizmeti yine Türkiye veriyor." ifadelerini kullandı.

  Türkiye'nin gösterdiği tüm özveriye karşın hala bazı konularda eksiklikler yaşandığına işaret eden İdlibi, "Türkiye, Avrupa'nın sağladığı kaynakla bize maddi yardım yapacaktı ancak Avrupa verdiği sözlerde durmadı. Bu yüzden sıkıntı çekiyoruz. Artık Türkiye'nin sınırları açması gerekiyor. Avrupa'ya çok gitmek isteyen var, bu çevrede yaşayanların en az yüzde 70'i gitmek istiyor. Bu bölgede sadece dükkan sahipleri gitmek istemiyor. Bu da yaklaşık 50 aile yapıyor, geriye kalanların hepsi Avrupa'ya gitmeyi hayal ediyor." dedi.

  Suriyeli sığınmacılar Avrupa ya gitmek istiyor #2

  Suriyeli sığınmacılar Avrupa ya gitmek istiyor #3

  Suriyeli sığınmacılar Avrupa ya gitmek istiyor #4

  Suriyeli sığınmacılar Avrupa ya gitmek istiyor #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir