Euro
15.1734
-0.38%
Dolar
13.6286
-0.16%
Altın
781.1530
-0.88%
Borsa
1993
-0.26%
Bitcoin
502.374
0.16%
4ºC
İstanbul
Çok bulutlu 4 C
  Taksim'de 30 Ağustos töreninde protesto vardı

  Taksim'de 30 Ağustos töreninde protesto vardı

  30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 90'ıncı yıl dönümü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda hem tören hem protesto vardı.
  • 30.08.2012 - 12:19

  30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Türkiye'nin dört bir yanında törenler düzenleniyor. 30 Ağustos coşkuyla kutlanırken törenler sırasında gerginlikler de yaşanıyor. 

  30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 90'ıncı yıl dönümü nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda tören düzenlendi. Hem tören hem protesto vardı. Büyükada Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törenelerde de çelenk krizi yaşandı. Benzer bir olayda Isparta'da yaşandı.. 

  ÇELENK YASAĞI

  Törene, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, siyası partiler, yargı organları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Bu yılki kutlamalarda Cumhuriyet Anıtı'na Valilik, 1 .Ordu Komutanlığı ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesi çelenginin dışında çelenk bırakılmadı.

  Taksim de 30 Ağustos töreninde protesto vardı #1

  Saat 09:30'da başlayan tören, çelenk bırakmanın ardından İstiklal Marşı okunarak son buldu. 1.Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun makam araçlarına binerek Taksim'den ayrıldı.

  Taksim de 30 Ağustos töreninde protesto vardı #2

  TAKSİM'DE PROTESTO VARDI

  DSP'LİLERDEN PROTESTO

  Resmi törenin ardından Taksim Cumhuriyet Anıtı'na gelen Atatürk Vakfı ve Demokratik Sol Partili bir grup, törende saygı duruşunda bulunulmaması ve çelenk bırakmalarına izin verilmemesine tepki gösterdi. Atatürk Vakfı ve DSP'liler anıtta saygı duruşunda bulunarak, çelenk bıraktılar.

  Taksim de 30 Ağustos töreninde protesto vardı #3

  Taksim de 30 Ağustos töreninde protesto vardı #4

  ULUSUN KATILIMI ENGELLENDİ

  Atatürk Vakfı Başkanı Osman Şentürk; Ulusal bayramların amacı, ulusun bu günleri onlara armağan etmiş olan atalarını anmaları ve onlara minnetlerini sunmaları, onları unutmamaları anlamına geliyor. Oysa çıkardıkları 5 Mayıs tarihli bir yönetmelikle ulusal bayramlar sadece devlet töreni haline getirildi. Ulusun katılımı engellendi.

  ÇELENGİMİZİ ALMADILAR

  Bunun ilk uygulamasını 19 Mayıs'ta yaptılar. 19 Mayıs'ta Atatürk'e saygı duruşunda dahi bulunmadan burada tören yaptılar. Bugün de burada şekli bir tören yaptılar. Biz de ona tepkimizi gösterdik. Çelengimizle birlikte geldik. Çelengimizi içeri almadılar. Bekledim şimdi geldim çelengimizi koydum" diye konuştu.


  Görüş Bildir