Petrol
96.68
-1.50%
Euro
18.3905
-0.06%
Dolar
17.9607
0.16%
Altın
1.032
-0.62%
Borsa
2864
-0.01%
Bitcoin
434.594
-2.74%
23ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 23 C

  Tam gün yasası yüzünden 'saatli bomba' ile yaşıyor

  Kocaelili kadın gazeteci, tam gün yasası yüzünden beyninde "saatli bomba" ile yaşıyor.
  • 08.10.2011 - 13:26
  Tam gün yasası yüzünden 'saatli bomba' ile yaşıyor

  Tam gün yasası yüzünden saatli bomba ile yaşıyor #1

  Kocaeli'de yerel bir gazetenin yayın yönetmenliğini yapan ve beyninde oluşan iki baloncuk (anevrizma) nedeniyle daha önce bir ameliyat olan Serpil Çolak, "Beynimde pimi çekilmiş bomba ile dolaşıyorum" derken, 6 ay bekledikten sonra ameliyat gününe 2 gün kala yürürlüğe giren Tam Gün Yasası'nın kurbanı olduğunu öne sürdü.

  Yasa ile birlikte kamuda çalışan doktorlar muayenehane açamazken, özel sektörde çalışamaz oldu. Üniversite Hastanelerindeki doktorlar da mesai saatinden sonra muayenehanede çalışamıyor. Üniversitede sadece eğitim ve araştırma yapabiliyor. Doktorlar hasta bakamadığı gibi baktıkları hasta ya da girdikleri ameliyatlar için döner sermayeden pay ya da ek gelir alamıyorlar.

  Daha önce muayene veya ameliyat oldukları doktorlara yasak nedeniyle gidemeyen ve ortada kalan hastalar bu uygulamayı eleştirdi. Kocaeli'de yayınlanan "Bizim Kocaeli" Gazetesi'nin Yayın Yönetmeni olan Serpil Çolak, ameliyatına 2 gün kala Tam Gün Yasası'nın uygulamaya girmesi ile zor durumda kaldığını söyledi. Serpil Çolak, beyninde tıp dilinde "Anevrizma" olarak adlandırılan 2 baloncukl bulunduğunu söylei. Katıldığı basın toplantısında bayılan ve hemen ameliyata alınan sanatçı Ebru Gündeş'te de olan bu rahatsızlık nedeniyle Serpil Çolak, daha önce Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroradyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Civan Işlak'a ameliyat oldu. İlerleyen aylarda baloncuklardan birinde düzelme olmadığı belirlenince 6 ay sonrası için ikinci ameliyat günü verildi. Ameliyata 2 gün kala Tam Gün Yasası yürürlüğe girince ameliyat olamadı.

  5 KİŞİDEN 3'Ü ÖLÜYOR

  Serpil Çolak, "Tam gün yasasının ilk kurbanlarından biri benim" iddiasında bulunurken, 6 yıl önce çok ciddi bir beyin ameliyatı geçirdiğini, beyninde 2 baloncuk tespit edildiğini, 'Anevrizma' ve patlama riski olduğunu anlattı. Çolak, bunun patlaması halinde beyin kanaması riski olduğunu, beyin kanaması halinde de bunu geçiren 5 kişiden 3'ün anında öldüğünü, 1'inin ise sakat kaldığını belirten Serpil Çolak şöyle devam etti:

  "BEYNİMDE PİMİ ÇEKİLMİŞ BOMBA VAR"

  "Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Prof Dr. Civan Işlak'a ameliyat oldum. Daha sonra kontroller başladı. Birinin iyileşmediği tesit edildi. İkinci ameliyat gündeme geldi. İkinci ameliyat için yaklaşık 6 ay bekledikten sonra gün verildi. Tam ameliyata hazırlanırken benim ameliyatımdan iki gün önce Tam Gün Yasası uygulamaya girince ameliyatım da doğal olarak iptal oldu. Şimdi ne olacağını bilmiyorum. Beynimde pimi çekilmiş saatli bomba ile yaşıyorum. Beni ilk ameliyatımı yapan ve 5 yıldır kontrollerimi yapan doktorum beni şu anda ameliyat edemiyor. Ne ameliyat edebiliyor, ne de hasta bakabiliyor. Şu anda ne yapacağımı bilmiyorum. Benim gibi yüzlerce, binlerce hasta var."

  Serpil Çolak, şu anda kanserli olup 1 dakika bile zaman kaybetmemesi gereken insanların, acilen ameliyata alınması gereken hastalar bulunduğunu, onların da kendisi gibi ortada kaldıklarını anlatırken, "Kaderimize mahkum edildik. Doktorumla konuştuğumda Tam Gün Yasası nedeniyle ne hasta bakabildiğini ne de ameliyat yapabildiğini söyledi. Böyle bekleyip bekleyemeyeceğimi sordum. Çünkü böyle her an beyin kanaması geçirme riski var. Heran ölümle burun buruna yaşıyorum. Dediğim gibi saatli bir bomba ile yaşıyorum beynimde. Doktorum da ben de ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi.

  ÖZEL HASTANEDE 80 BİN TL

  Serpil Çolak aynı ameliyatın bedelinin özel bir hastanede 80 bin TL olduğunu belirtirken "Ben devlete karşı bütün yükümlülüklerimi yerine getiriyorum. Vergimi ödüyorum ve her şeyi yerine getiriyorum. Neden özel bir hastaneye gideyim? Beni 5-6 yıldır takip eden, ameliyatımı yapan ve şimdi ne durumda olduğumu bilen ve ne yapacağını bilen bir doktora ameliyat olmak istiyorum. Neden gidip başka bir doktora ameliyat olayım? Bu parayı belki ben verebilirim ama veremeyecek durumda olan bir çok insan var. Onlar ne olacak?" diye sordu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir