Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
150.700
1.20%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 12 C

  TANAP'la Türkiye yılda 4 milyar dolar kazanacak

  TANAP Projesi'yle Türkiye, gazı da ucuza mal edecek.
  • 11.10.2013 - 09:52
  TANAP'la Türkiye yılda 4 milyar dolar kazanacak

  TANAP la Türkiye yılda 4 milyar dolar kazanacak #1

  Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Türkiye'yi bölgenin en önemli enerji oyuncusu yapacak. Star'ın haberine göre, yalnızca TANAP'ın transferini sağlayan Türkiye projeden yılda 4 milyar dolar kazanacak, ayrıca doğalgaz alım fiyatının aşağı düşmesi nedeniyle vatandaş ucuz doğalgaza kavuşacak.

  Hazar Bölgesi ile ilgili özgün araştırmalar üreten ve bölgenin dünyada önemli bir merkeze dönüşme sürecinde aktif bir rol alan Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) önceki gün Güney Gaz Koridoru, TANAP, TAP ve bölge ülkeleri arasındaki enerji politikaları konularının masaya yatırıldığı bir basın toplantısı düzenledi.

  PROJE MALİYETİ 10 MİLYAR DOLAR

  Toplantıda konuşan HASEN Bilim ve Uzmanlar Kurulu Başkanı Bülent Aras, TANAP'ın gerçekleşmesiyle, Türkiye'nin enerjiye olan bağımlılığının önemli oranda azalacağı ve Hazar ve Orta Doğu doğalgazının Avrupa'ya nakli ve Avrupa enerji arz güvenliği noktasında çok kilit bir rol üstleneceğini söyledi.

  TAP ve TANAP projelerini önemine değinen Aras, 'Şu an da projelerin finans modelleri üzerinde çalışılıyor. TANAP'ın 10 milyar dolarlık bir maliyeti söz konusu. Güney Gaz Koridoru'nun maliyeti toplamda 50 milyar dolar civarında. TANAP projesinde Türkiye'nin projedeki ortaklığı yüzde 20, Azerbaycan'ın ise yüzde 80 oranında. Hepsinden önemlisi Avrupa'ya gidecek yeni bir enerji hattının Türkiye üzerinden geçmesi. Bölgede yeni enerji aktörleri ortaya çıkıyor' dedi. Türkiye'nin bugün İran'da aldığı doğalgaz fiyatının 570 dolar/ metreküp, Rusya'dan aldığı doğalgaz fiyatının 500 dolar/metreküp olduğunu belirten HASEN Enerji ve Ekonomi Merkezi uzmanı Efgan Niftiyev, 'Şu an Türkiye Azerbaycan'dan doğalgazı 380 dolar/metreküp fiyatlaması ile alıyor. Bu rakam projenin hayata geçmesi ile birlikte daha aşağı düşecektir. O günkü konjonktüre göre bugün fiyat vermek doğru olmaz ancak fiyatın aşağıda olacağı kesin' dedi.

  TANAP la Türkiye yılda 4 milyar dolar kazanacak #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir