Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
26ºC
İstanbul
Güneşli 26 C
  Taner: Bahçıvanlar askeriyede neyi dinliyor

  Taner: Bahçıvanlar askeriyede neyi dinliyor

  Eski bakan 28 Şubat'ı anlattı: İsrail askeriyeye bahçıvan soktu.
  • 25.07.2012 - 12:45

  Taner: Bahçıvanlar askeriyede neyi dinliyor #1

  TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'na 28 Şubat süreci ile ilgili bilgi veren eski ANAP'lı bakanlardan Güneş Taner, dikkat çekici açıklamalar yaptı.

  Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal 'a yakınlığı ile bilinen Güneş Taner, ANAP hükümetlerinin değişmez ekonomi bakanıydı. 28 Şubat sonrası kurulan koalisyon hükümetinde Hazine'den sorumlu olan Taner, o dönemi Meclis'teki Darbeleri Araştırma Komisyonu'na anlattı. Radikal Gazetesi'nden Ömer Şahin'in ulaştığı komisyon tutanaklarında Taner, çok tartışılacak iddiaları gündeme getirdi.

  "BAHÇIVANLAR NEYİ DİNLİYOR?"

  Taner, İsrail 'in Türkiye 'de çok büyük bir haber alma örgütü olduğunu anlatırken, tartışma yaratacak bir olayı da anlattı: "Yani ben bu Türkiye 'ye şaşırmışımdır. Şu andaki Harp Akademileri bahçesindeki bahçıvanların kimin tarafından verildiğini bilen var mı? Onlar asker midir, asker değil midir? Değilse ne yapıyorlar? Neyi dinliyorlar?"

  "KEMAL DERVİŞ PARAYI SAÇTI"

  Ecevit hükümetinin ekonomi patronluğuna getirdiği Kemal Derviş'e de ağır eleştiriler yönelten Taner şunları söyledi: "Derviş, IMF'den gelen 40 milyar doları kimin talimatıyla batmakta olan bankalara paylaştırdı? Bu paranın dağıtıldığı bankaların listesi Hazine'de. Derviş geliyor, bakan oluyor. Derviş'in karısı var yabancı, diyorlar ki karısı mıydı, değil miydi?"

  "CEM'E SARHOŞ DİYENE İNEK DERİM"

  Güneş Taner, eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın merhum Dışişleri Bakanı İsmail Cem için sağda solda 'sarhoş' diye dedikodu yaptığını bunun üzerine kendisinin de "Bu kadına söyleyin bir daha bu lafı etmesin. Ya da ben ondan 'şişman inek' diye bahsedeceğim" şeklinde haber gönderdiğini de komisyon üyelerine anlattı.

  "CEPLERİ DOLUYSA ASKER KIPIRDAMAZ"

  Taner, darbelerin sebebleri arasında 'askerin özlük hakları'nın önemli bir yeri olduğunu savundu ve geçmişten örnekler verdi: "Cepleri doluysa hareket etmezler. Konuşurlar, bağırırlar, kurusıkı sıkarlar. İstanbul'da Boğaz'a bakarlar, 'Ben bir geleyim, bacağından cart diye ayırıp oraya koyarım; kafasına bilmem ne yaparım' derler. Bunlar Türklerin söylediği klasik laflardır."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir