Euro
15.2693
0.17%
Dolar
13.4405
0.12%
Altın
793.9440
-0.23%
Borsa
2,049.66
0.37%
Bitcoin
568.853
0.04%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C
  Tansu Çiller 28 Şubat'ı anlatacak

  Tansu Çiller 28 Şubat'ı anlatacak

  Çiller, 15 yıllık sessizliğini TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu için bozuyor.
  • 28.06.2012 - 07:09

  Tansu Çiller 28 Şubat ı anlatacak #1

  Eski Başbakan Tansu Çiller, kendisini arayarak komisyona davet eden başkan Nimet Baş'a, "Bugüne kadar hiç konuşmadım. İlk kez konuşacağım ve çok önemli şeyler anlatacağım. Elimde bu konuda çok güçlü bir arşivim var" dedi.

  TELEFONLA DAVET EDİLDİLER

  Üç alt komisyonun çalışmalarıyla darbe ve muhtıraların araştırılması sürerken, Komisyon Başkanı AK Parti Milletvekili Nimet Baş, dinlemeye karar verdikleri Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay başkanlarını bizzat arayarak komisyona davet etti. Baş, bu çerçevede Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz'ı da arayarak, kendilerini dinlemek istediklerini söyledi. Baş, halen yurtdışında olan Çiller'e, "Bugüne kadar hiç konuşmadınız. Siz 28 Şubat sürecinin hem mağdurusunuz, hem yakın tanığısınız. Bu meselenin aydınlatılmasında katkınızın büyük olacağını düşünüyorum. Bu sürece yakından tanıklık etmiş kişiler konuşmazsa konu aydınlatılmaz. Hepimizin buna destek olması lazım" dedi.

  Çiller ise şunları söyledi:

  ÇİLLER: ELİMDE ÇOK GÜÇLÜ ARŞİVİM VAR

  "Ben bu konuda üzerime düşeni yapacağım. Hiç merak etmeyin. Şu anda yurtdışındayım, isterseniz hemen dönebilirim. Ama herkesi dinledikten sonra beni dinlerseniz daha faydalı olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar 28 Şubat süreci hakkında hiç konuşmadım. İlk kez konuşacağım ve çok önemli şeyler anlatacağım. Elimde bu konuda çok güçlü bir arşivim var. O nedenle siz diğerlerini dinleyin, ben ona göre konuşayım. Çünkü onların söyleyeceği her şeye verilecek bir cevabım var. Darbe komisyonunun kurulmasını çok önemsiyorum. Tarihe ışık tutacak bir çalışma yapacağınıza inanıyorum. Bu komisyona sizin başkan olmanızdan da çok memnun oldum."

  KOMİSYONA GELDİĞİMDE HER ŞEYİ KONUŞACAĞIM

  Baş, "O dönemde siyasetin doğal akışı içinde başbakanlık hakkınızdı ama verilmedi, transferler yaşandı. Siyaset doğasında işlemedi" deyince, Çiller gülerek, "Komisyona geldiğimde her şeyi konuşacağım" demekle yetindi. Baş'ın siyaseti bıraktıktan sonra neler yaptığına ilişkin sorusuna da Çiller, "Kız torunum var. Çok mutluyum ve çok huzurluyum. Torunumla çok iyi zaman geçiyorum, siyasetten sonra nefes aldım" yanıtını verdi.

  MESUT YILMAZ YAZILI GÖNDERECEK

  Eski başbakan Mesut Yılmaz ise komisyon toplantısına katılmayacağını, bu konuda bugüne kadar her şeyin konuşulduğunu, yeniden konuşmaya gerek olmadığını söyledi. Yılmaz, komisyonun sorularına yazılı cevap vermek istediğini de kaydetti. Yılmaz'ın bu talebine rağmen komisyon yine de resmi olarak Yılmaz'a davet yazısı yazacak.

  Her iki liderle ilgili randevular da TBMM tatilinden sonra ekim ayında gerçekleşecek.


  Görüş Bildir