Petrol
92.34
0.59%
Euro
18.3279
-1.18%
Dolar
18.5778
0.04%
Altın
1.019
-1.03%
Borsa
3450
0.00%
Bitcoin
373.093
-0.91%
18ºC
İstanbul
Bulutlu 18 C
  Tatil planı yapan işçi ve memurların yasal hakları

  Tatil planı yapan işçi ve memurların yasal hakları

  Okulların kapanmasıyla tatil planları yapılmaya başlandı. Hürriyet yazarı yazdı: Kim ne kadar izin kullanacak?
  • 16.06.2012 - 13:36

  Tatil planı yapan işçi ve memurların yasal hakları #1

  Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Kızılot işçi ve memurların izin süreleri ve izin ücretleriyle ilgili haklarını köşesine taşıdı.

  İşte tatil planı yapan çalışanların izin haklarıyla ilgili yasal hakları..

  ŞİMDİ TATİLE ÇIKMA ZAMANI

  Okullar kapandı, sıcaklar da iyice bastırmaya başladı.

  Tatil yapmanın tam zamanı...
  İşverenlerin izni, kendilerine bağlı. Galiba en zor olanı da bu..
  İşçi ve memurların izinleri ise belirli kurallara bağlı.

  İŞÇİLERİN İZNİ

  İşçinin, yıllık ücretli izne hak kazanabilmesi için en az bir yıl çalışmış olması gerekiyor. Bir yıldan az çalışanın izin hakkı yok.
  Yıllık izin hakkı hizmet süresi;
  - 1-5 yıl olanlara (5 yıl dahil) 14 günden,
  - 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden,
  - 15 yıl (15 yıl dahil) ve daha fazla olanlara 26 günden
  az olamıyor.
  İzin süresi, toplu iş sözleşmeleri ya da hizmet sözleşmeleri ile artırılabiliyor.

  50 YAŞ FARKI

  18 ve daha küçük yaştaki işçiler ile 50 ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamıyor.
  Yıllık ücretli izin, "iş günü" olarak verildiğinden, izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmıyor. Bu günler, izin sürelerine ekleniyor.
  İşverenler, izin durumlarına ilişkin kayıt tutmak zorunda. Bunu "izin defteri" ya da "kartoteks" sistemi ile de izleyebilirler (Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği, Md.20).

  İZİN ÜCRETİ

  Yıllık ücretli izin süresi, işveren tarafından bölünemiyor. Ancak, tarafların onayı ile bir bölümü on günden az olmamak üzere en çok üçe bölünebilir. İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan başka ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri, toplam süresi ne olursa olsun, yıllık izne mahsup edilemez.
  İşçi, yıllık ücretli iznini işyerinin bulunduğu yerden başka yerde geçirecekse, talep etmesi ve bu hususu belgelemesi koşuluyla, gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere, işveren işçiye toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorunda (İş K. Md. 56/son).
  İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini, işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek ya da avans olarak vermek zorunda. Yıllık ücretli izin süresine rastlayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil ücretleri de işçiye ayrıca ödenecek.
  İşçinin, izin süresi içinde ücret karşılığı çalıştığı tespit edilirse, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir (İş K. Md. 58).

  MEMURLARIN İZNİ

  Memurlarda izin;
  - Hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) 20 gün,
  - Hizmeti 10 yıldan fazla olanlar için 30 gün
  olarak uygulanıyor (Devlet Memurları K. Md. 102). Hemen belirtelim, işçiler için "iş günü" olan izin süresi, memurlarda "takvim günü" olarak uygulanıyor.
  Memurlarda cari yıl ile bir önceki yıl hariç, kullanılmayan izin hakları düşüyor (DMK Md. 103). İşçi izin kullanmadığında, hizmet sözleşmesi sona erdiğinde, buna ilişkin ücretleri de alıyor...


  Görüş Bildir