Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.546
0.49%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  TBMM personeli Angelina Jolie gibi olacak

  Yarın "zarafet" sınavına girecek olan Meclis personeline Hollywood yıldızı Angelina Jolie'nin görüntüleri izlettirildi.
  • 22.09.2013 - 15:11
  TBMM personeli Angelina Jolie gibi olacak

  TBMM personeli Angelina Jolie gibi olacak #1

  TBMM İnsan Kaynakları Başkanlığı, tüm Meclis personeli için "zarafet sınavı" gerçekleştirecek. Bugün'den Ezelhan Üstünkaya'nın haberine göre; sınav öncesi, bütün personele Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan "protokol ve nezaket kuralları eğitimi videolarını" izleme talimatı verildi.

  Meclis personelinin izlediği 19 videoda; davet türleri, davetiyeler, menüler, sofra düzeni, oturma düzeni ve teşekkür şekilleri hakkında genel bilgiler, sosyal davranış şekilleri, giyim kuralları, yemeklerde dikkat edilmesi gereken kurallar anlatılıyor.

  KRALİÇE'NİN FOTOĞRAFI DA VAR

  Nezaket kurallarının anlatıdığı videolarda en dikkat çekici bölüm ise ünlü film yıldızı Angelina Jolie örneği oldu. "Zarafetin" anlatıldığı görüntülerde Jolie'nin Türkiye ziyaretine yer verildi. Görüntülerde ayrıca; İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in eşi ile Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Gül ve eşi ile yan yana fotoğrafları da örnek gösterildi.

  ERKEK ÖNDE YÜRÜR

  Eğitim videolarında yer alan protokol ve nezaket kurallarından birkaçı şöyle:

  *Bir amirinizin veya büyüğünüzün onuruna evde veya dışarıda yemek vermek isterseniz, öncelikle davet günü için oluru alınarak kendisine yemeğe davet edilmesini istediği kişilerin olup olmadığı sorulur.

  *Yemeğe önce ev sahibesi başlar. Resmi yemeklerde iş ve siyaset konuşulmaz. Yemek sırasında yüksek sesle konuşulmaz. Yemek bitince çatal ve bıçak tabağın içine yan yana, sapları hafifçe sağa doğru saat 4'ü 20 geçe pozisyonunda konulur.

  *Bir kapıdan, asansörden girişte ve çıkışta yaşça büyüklere ve kadınlara öncelik verilmelidir.

  *Merdivenlerden çıkışta ve inişte erkek önden yürür. Kadın veya kıdemce yüksek birinin solundan yürünmesi gerekmektedir.

  *Kişinin kültür ve terbiyesi kendini önce konuşmasında sonra yazışmasında göstermektedir. Konuşmada kural, yaşça büyük veya mevkice kıdemli olanın başlaması, konuyu yine kendisinin seçmesidir.


  Görüş Bildir