Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  TBMM'de 256 milletvekilinin silahı var

  Vekiller en çok 'hayalet silah' Glock'u tercih ediyor
  • 12.01.2013 - 10:47
  TBMM'de 256 milletvekilinin silahı var

  TBMM de 256 milletvekilinin silahı var #1

  548 milletvekilinin bulunduğu TBMM'de, 256 milletvekilinin silah ruhsatı bulunduğu ortaya çıktı. Silah ruhsatı bulunan milletvekillerinin isimleri ise Anayasa'nın 20/3. maddesi ile Avrupa Birliği'nce hazırlanan ve Türkiye'nin de taraf olduğu sözleşmeler gereği açıklanmıyor.

  EN ÇOK "HAYALET SİLAH" TERCİH EDİLİYOR

  Vatan gazetesinin haberine göre, silah ruhsatı bulunan çok sayıda milletvekili kamuoyunda "hayalet silah" olarak adlandırılan Glock marka tabanca tercih ediyor. En büyük ilgiyi ise 15 mermi kapasitesili, 620 gram ağırlığında olan ve tepmeyi engelleyen mekanizması bulunan "Glock 19C" modeli görüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün korumaları ve çok sayıda MİT ajanı da glock kullanıyor.

  SİLAH SAHİBİ OLAN MİLLETVEKİLİ SAYISI İLK KEZ ORTAYA ÇIKTI

  TBMM'de silah ruhsatı sahibi olan milletvekili sayısı ilk defa ortaya çıktı. Meclis'te, AKP'nin 326, CHP'nin 135, MHP'nin 52, BDP'nin 29 milletvekili bulunuyor. Meclis'te 6 da bağımsız vekil bulunuyor. Bu dönemdeki toplam 548 milletvekilinden 256'sı Ankara Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğü'nde ruhsat işlemi yaptırdı. Milletvekillerinin silah ruhsatı ile ilgili iş ve işlemleri bizzat kendileri tarafından veya Genel Sekreterlik oluru ile görevlendirilen TBMM Koruma Daire Başkanlığı personeli aracılığıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğü'nde yapılıyor. TBMM Koruma Daire Başkanlığı'nda bu işlemleri takip etmekle görevli personel sadece silah ruhsatı ile ilgili iş ve işlemlerin takibini yapıyor. Vekillerin, Ankara ve diğer illerden almış oldukları silah ruhsatları kayıtları ise TBMM Başkanlığı'nda tutulmuyor.

  İSİMLERİ VERİLMEDİ

  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin kendisine "Meclis'te silah ruhsatı bulunan milletvekillerinin isimleri nelerdir?" sorusunu önergeyle yönelten CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk'e, "Anayasamızın 20/3'üncü maddesi ile Avrupa Birliğince hazırlanan ve ülkemizin de taraf olduğu sözleşmeler gereği silah ruhsatı bulunan milletvekillerimizin isimleri verilememektedir" yanıtını verdi.

  GÜL DE İNCELEMİŞTİ

  Cumhurbaşkanı Gül de fuarda Glock tabancanın standını gezerek, incelemelerde bulunmuştu. Gül, tabancayla ilgili "Bizim çocuklar alıyorsa tabanca gerçekten iyidir" değerlendirmesi yapmıştı. Daha sonra da MİT ajanlarının bu marka tabancalardan sipariş verdiği ortaya çıkmıştı. Diğer tabancalarda serçe parmak kabza dışına taşarken, Glock 19'un kabzası büyük eli olanlar için tasarlandı. 15 mermi kapasiteli tabancaların her birinin fiyatı MKE tarafından o dönem 2 bin 700 dolara satılıyordu. Ancak firma üzerinden alım yapacak Cumhurbaşkanlığı ve MİT için bu rakamlarda indirime gidildiği Köşk korumaları için alımın Emniyet üzerinden yapılacağı belirtilmişti.

  100'DEN FAZLA ÜLKEDE 3 MİLYON ADET SATILDI

  Halen dünyadaki polis ve istihbarat servisi elemanları tarafından en çok tutulan silah olan Glock tabancalar, Avusturya'da imal ediliyor. Polimer kaplamadan yapılan Glock'lar, daha önce "Hayalet silah" olarak nitelenmiş ve metal dedektörden geçtiğinde ötmediği öne sürülmüş ancak bunun doğru olmadığı anlaşılmıştı. Glock'lar, X-Ray cihazlarında da görünebiliyor. Silahın yüzde 83'ü çelikten kalan kısmı ise polimerden üretiliyor. Glock marka tabancalar, bugüne kadar 100'den fazla ülkede 3 milyon adet satışa ulaştı. MKEK tarafından da ithal edilen Glock'lar Türkiye'deki satışta da ön sıralarda bulunuyor. Birbirinden tamamen bağımsız üç ayrı emniyet sistemine sahip olan bu tabancalarda, tetik emniyeti, ateşleme pimi emniyeti ve yere düşme halinde ateş almama emniyeti bulunuyor.

  Görüş Bildir