Euro
10.2781
0.08%
Dolar
8.5053
0.04%
Altın
499.48
0.03%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
427.000
-5.21%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Altan Tan: Kürtler İslam'ı siyasete alet etmedi

  Altan Tan Ortadoğu'da Allah rızası için Müslüman olan tek kavmin Kürtler olduğunu ifade etti.
  • 21.09.2013 - 23:37
  Altan Tan: Kürtler İslam'ı siyasete alet etmedi

  Altan Tan: Kürtler İslam ı siyasete alet etmedi #1

  Diyarbakır'da bir dergi tarafından düzenlenen çok sayıda Kürt yazar, siyasetçi ve bilim adamının katıldığı 2 günlük 'Uluslararası Din, Dil ve Kimlik Sempozyumu'nun dün öğleden sonraki bölümünde moderatörlük yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan, Kürt halkının Allah rızası için Müslüman olan tek kavim olduğunu iddia etti.

  "KÜRTLER İSLAMI SİYASETE ALET ETMEDİ"

  Türklerin, Arapların, İranlıların uzunca bir müddet dini siyasi amaçları için kullandığını savunan Tan, "Ortadoğu'da dini, İslam'ı çıkarlarına alet etmeden İslami tabirle Allah rızası için Müslüman olan tek kavimdir. Çünkü diğer bütün kavimler Türkler, Araplar, İranlılar uzunca bir müddet dini siyasi iktidarlarına alet ettiler. Bununla da milli çıkarlarıyla dini iç içe vererek farklı bir sentez ve farklı bir siyasal yapı oluşturdular. Bundan da İslam ümmeti rahat etmedi. Şimdi bazen lafı çok doğru söylediğiniz vakit biraz acı geliyor insana. Diyorlar ki bu laf doğru olsa bile bunu niye böyle kör parmağın kör gözüne söylüyorsun? Fakat söylemediğin vakit de meramını ifade edemiyorsun." diye konuştu.

  OSMANLI'NIN AMACI İLAY-I KELİMETULLAH DEĞİLDİ

  Osmanlı İmparatorluğu'nun 622 yıllık döneminin 500 yılını Avrupa'da geçirdiğini dile getiren Tan, "Osmanlı devleti İstanbul'dan önce başkenti Edirne'ydi. Bir Avrupa devletiydi. Topraklarının büyük bir kısmı da Yavuz dönemine kadar Avrupa'daydı. Ama bugün İstanbul'un 200 kilometre ötesinde yok. Bakın 200 kilometre. Edirne'den o yanı yok. Bundan ders almak lazım. Eğer bir ilim, irfan, tebliğ, irşat hakikaten anlatıldığı gibi bir İlah-i Kelimetullah olsaydı tacirlerin ve isimsiz kahramanların, Sufilerin isimleri ucu Endonezya'da Malezya'da çıktı. Siz 500 yılda İstanbul'dan 200 kilometre öteye gidemediniz, kalamadınız. Kalamazlar da. Bunlardan da ders almak lazım." ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir