Euro
9.6768
-0.21%
Dolar
8.0888
-0.21%
Altın
452.79
-0.47%
Borsa
1.402
1.73%
Bitcoin
521.749
2.14%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C
  Teletokatçıların son kurbanı İzmir'de bir profesör

  Teletokatçıların son kurbanı İzmir'de bir profesör

  'Hesaplarınızdan PKK'ya para aktarılmış' diyen dolandırıcıların son kurbanı İzmir'de bir kadın profesör
  • 01.08.2013 - 08:40

  Teletokatçıların son kurbanı İzmir de bir profesör #1

  Telefonda kendilerini polis diye tanıtan dolandırıcılar, Ege Üniversitesi'nde görevli kadın profesörün 180 bin lirasını çarptı.

  Zaman Gazetesi'nden Tekin Gürbulak'ın haberine göre, teletokatçılar, S.H. isimli profesöre, PKK'nın eline geçen hesaplarından terör örgütüne nakit akışı olduğunu söyleyerek bir parka 70 bin lira soruşturma parası getirmesini istedi. Parayı torbayla parka bırakan profesörün çabuk kanmasından cesaretlenen teletokatçılar, tekrar irtibat kurdu. Bu kez paranın yetmediğini ileterek verdikleri hesaba 110 bin lira yatırmasını istediler. Prof. S.H., bu parayı da gönderdi. Bu yöntemle sadece İzmir'de, altı ayda 4 milyon liralık vurgun yapıldığı bildirildi.

  ÖNCE 70 BİN SONRA 110 BİN

  İddiaya göre, EÜ Öğretim Üyesi Prof. S.H.'yi polis rolünde arayıp banka hesabının PKK'nın eline geçtiğini ve hesaplarında terör örgütüne nakit akışı sağlandığını söylediler. Vakit kaybetmeden İzmir'de adresini verdikleri parka 70 bin lira ile gelmesini ve kendilerinden başka kimseyle görüşmemesi istendi. Bu talebi yerine getiren kadın profesör iki gün sonra da hesaba 110 bin lira yatırdı. Kimsenin bir daha kendisini aramamasından şüphelenen profesör, yaşadıklarını yakınlarına anlatınca dolandırıldığını anlayıp polise başvurdu. S.H.'nin, ifadesinde, "Arayanlar çok inandırıcıydı. Telsiz sesi de gelince karakoldan arıyorlar sandım." dediği öğrenildi. Polis, paranın yatırıldığı hesabın Gaziantep'te olduğunu belirleyerek, zanlıların peşine düştü.

  KİMLER PARA KAPTIRMADI Kİ

  Son yaşanan olayın benzerleri, ünlü isimlerin de başına gelmişti. Şarkıcı ve besteci Ümit Sayın'ı dolandırıcılar aynı gerekçeyle kandırmıştı. Telefonda yaklaşık 5 saat konuşan Ümit Sayın'ın kız arkadaşının kayıp müracaatı üzerine polis, dolandırıcılarla konuştuğunu tespit etmişti. Sayın'ın 11 bin lirası kurtarılırken, 19 bin lirası gitmişti. Aşk-ı Memnu dizisi oyuncularından Itır Esen'i arayanlar, "Hesabınızdan terör örgütüne para aktarılmış. Suçluları yakalayacağız." diyerek, 500 bin lira dolandırmıştı. Balıkesir'de yaşayan kadın eczacı, telefonla arayan dolandırıcılara, terör örgütü yalanıyla 550 bin lira vermişti. Dolandırıcıların tuzağına düşen İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bir emniyet müdürü ise hesaplarına bin 250 lira yatırmıştı. İTÜ Öğretim Görevlisi Doç. Dr. G.K. de tüm birikimi olan 120 bin lirayı dolandırıcılara kaptırmıştı. Kadın doktor N.Ö. de, "Adınıza terör örgütüne para gönderilmiş" diye arayan dolandırıcılara 181 bin lirasını vermişti.

  AMİRAL BİLE DOLANDIRILDI

  Yolsuzluktan rütbeleri sökülen eski komutan İlhami Erdil, PKK'nın adı kullanılarak dolandırıcılara 25 bin TL kaptırmıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir