Dolar
7.5524
0.0755%
Euro
8.9571
0.0357%
Altın
1952.63
0.4341%
Borsa
1112.62
0.1764%
G. Altın
474.734
0.6385%
Bitcoin
82667.36
0.0137%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Terör ve ırkçılığa panzehir olacak okul açılacak

  Said Nursi'nin en büyük hayali gerçek oluyor...
  • 08.09.2012 - 14:10
  Terör ve ırkçılığa panzehir olacak okul açılacak

  Terör ve ırkçılığa panzehir olacak okul açılacak #1

  Bediüzzaman Said Nursi’nin Doğu ve Güneydoğu’da “Medresetü’z Zehra” kurma fikri vefatından 52 yılsonra tekrar gündemde.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan bir raporda “Arapça, Türkçe veKürtçe” eğitim vermesi istenen okulun merkezi için Van, diğer kampüsleri içinse Diyarbakır ve Bitlis önerildi. Raporda, açılacak okulun terör ve ırkçılığa panzehir olacağı vurgulandı.

  Bediüzzaman Said Nursi’nin, 1911 yılında‘Münazarat’ kitabında ortaya koyduğu Doğu ve Güneydoğu’da Kur’an ve pozitif bilimlerin okutulduğu “Medresetü’z Zehra” kurma projesi, Bediüzzaman’ın vefatından 52 yıl sonra yeniden gündemde. Med Zehra Vakfı’nın geçtiğimiz hafta Baflbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Baflbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sunduğu raporda, Doğu ve Güneydoğu’daki halkın, Said Nursi’nin 100 yıl önce ortaya attığı ‘Medresetü’z Zehra’nın kurulmasını beklediği belirtilerek, okulun açılması istendi.

  ‘ARAPÇA VACİP, KÜRTÇE CAİZ, TÜRKÇE LAZIM’

  Raporda, kurulması istenen “Medresetü’z Zehra” nın merkezinin Van’da olması istendi. Ayrıca bu okulun Diyarbakır ve Bitlis’te de kampüslerinin olması istendi. Arınç’a sunulan raporda okulundili olarak ise “Arapça vacip, Kürtçe caiz, Türkçe lazım” ifadeleri kullanıldı. Emirdağ Lahikasıve Münazarat adlı kitaplardan alıntılara da yer verilen 7 sayfalık raporda okulun islam aleminin birliğinin sağlanması, Anadolu’nun diğer islam devletlerine açılmasını kolaylafltıracağına, ırkçılık ve terörü yok edeceğine vurgu yapıldı.

  NEFİS TERBİYESİ DE VAR TIP DA

  Raporda, okulda okutulması istenen dersler ise ‘Medrese ilimleri’, ‘Tasavvuf ilimleri’ ve ‘Fen bilimleri’ olmak üzere 3’e ayrıldı. Medrese ilimleri arasında ‘Tefsir’, ‘Hadis’, ‘Fıkıh’ ve ‘Siyer’ derslerine yer verilen raporda; Tasavvuf ilimleri için ‘Nefis terbiyesi’, ‘riyazet’, ‘insanın kendini bilmesi’, ‘sabır’ ve ‘flükür’ gibi dersler zikredildi. Okulda okutulması istenen modern bilimler ise ‘Fizik’, ‘Kimya’, ‘Biyoloji’, ‘Tıp’, ‘Edebiyat’, ‘Tarih’...

  2015’E KADAR AÇILMASI İSTENDİ

  Raporun ‘netice’ bölümünde ise üniversitenin 2015 yılına kadar açılması istendi. "Bu üniversitenin teflekkülüne fliddetli ihtiyaç olup kati maslahatları vardır" denilen raporda "Ayrıca hiçbir zararıda bulunmamaktadır. Hükümet, bu uluslararası projeyi hayata geçirmesiyle hem alem-i islam’ın vahdetine bir vesile olmufl olur, hem de milyonlarca nur talebesinin makbul dualarını kazanmıfl olur. Ayrıca 23 mart 2015 yılına kadar bu projenin hayata geçirilmesi halinde Üstad Bediüzzaman’ın ellibefl yıllık gaye-i hayalinin, vefatının 55. yılına tevafuk etmifl olacaktır" denildi. (Yeni Akit)

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir