Dolar
7.3571
0.2206%
Euro
8.7139
0.4125%
Altın
1944.58
-0.4693%
Borsa
1083.83
-1.4932%
G. Altın
460.112
-0.1956%
Bitcoin
86968.09
2.1556%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Teröre karşı zeplinli gözetleme

  Terörle mücadelede artık zeplin de kullanılacak. 4 kilometreden araç plakasını dahi okuyabilen 2 zeplin satın alındı.
  • 08.01.2013 - 09:13
  Teröre karşı zeplinli gözetleme

  Teröre karşı zeplinli gözetleme #1

  PKK'yla mücadelede kullanılmak üzere ABD'den 3.5 milyon dolara özel sistemler ve termal kameralarla donatılan ilk zeplin alındı. Kurşun isabet etse bile düşmeyen zeplinler, güvenlik güçlerinin havadaki gözü olacak.

  Akşam gazetesinden Devrim Tosunoğlu'nun haberine göre, emniyet terörle mücadelede uçuşa geçiyor. ABD'nin Meksika sınırında kaçakçılara ve Afganistan'da teröristlere karşı kullandığı ve olumlu sonuçlar aldığı zeplinlerin PKK terörüyle mücadelede kullanılmasına karar verildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na sunduğu rapor doğrultusunda ABD'den 3.5 milyon dolara ilk zeplin alındı.

  TERÖR BÖLGELERİNDE KULLANILACAK

  Terör örgütünün silah bırakması için görüşmeler sürerken her olasılığı dikkate alan emniyet güçleri tedbiri elden bırakmıyor. Bu kapsamda alınan ilk zeplin önümüzdeki aylarda Yüksekova semalarında konuşlanacak.
  Emniyet Genel Müdürlüğü, Hakkari, Şırnak, Bingöl, Tunceli ve Diyarbakır gibi terörist faaliyetlerin sıklıkla görüldüğü bölgelerde kullanılmak üzere ABD'nin Meksika sınırında kaçakçılara ve Afganistan'da teröristlere karşı kullandığı zeplinlerden alınmasını talep etti. Raporda terör örgütünün özellikle sınır bölgelerinden baharla birlikte yaptığı sızmaların ve şehirdeki hareketlerinin özel donanımlı zeplinlerle takibinin kolaylaşacağı kaydedildi. İçişleri Bakanlığı'nın oluru üzerine Savunma Sanayii Müsteşarlığı, kurşun isabet etse dahi etkilenmeyen istihbarat toplama ve gözetleme amaçlı ilk zeplini aldı.

  4 KİLOMETRE UZAKTAN PLAKA OKUYABİLİYOR

  Önümüzdeki aylarda Türkiye'ye getirilecek ve Yüksekova semalarında konuşlandırılacak olan zeplinlerin sayısı alınacak verime göre daha da artabilecek. Helyum gazıyla havalanan, yerden yönlendirilebilen, özel sistemler ve termal kameralarla donatılan zeplinler 24 saat güvenlik güçlerine ve istihbarata görüntü aktaracak.
  PKK'nın özellikle karakol baskınları öncesi ve teröre maddi imkan sağlayan kaçakçılık yollarının tespitinde kullanılacak zeplinler 4 kilometre uzaklıktaki aracın plakasını dahi okuyabiliyor. Bu yolla şehir merkezlerine yönelik gerçekleşecek bombalı araç eylemlerinin de önüne geçilebilecek.

  NASIL KARAR VERİLDİ

  Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü geçtiğimiz ay terör örgütü KCK yapılanmasına bağlı bir gurubun kentin en işlek caddesinde kimlik kontrolleri yaptığını termal kameralara tespit etti. 500 metre uzaklıktaki olaya polis müdahale etti. Kaçan bu kişiler gece karanlığına rağmen evlerine girinceye kadar termal kameralarla takip edildi ve tek tek yakalandı. Termal kameralarla elde edilen bu başarı ilham kaynağı oldu. ABD'nin kullandığı termal kamera donanımlı zeplinlerle verimli sonuç alınabileceğine dair rapor hazırlandı.

  Görüş Bildir