Petrol
99.69
2.35%
Euro
18.5272
0.61%
Dolar
17.9468
0.44%
Altın
1.032
0.26%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
437.310
1.96%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Teröristlere 5 koldan kuşatma

  Teröristlere 5 koldan kuşatma

  Türk askeri 3.5 yıl sonra sınırötesi kara harekâtı gerçekleştirdi.
  • 21.10.2011 - 04:36

  Teröristlere 5 koldan kuşatma #1

  10 bin kişilik operasyonda özel birlikler 5 ayrı bölgeden harekete geçti. F-16 savaş uçakları da terör örgütünün kamplarını bombaladı.

  3.5 YIL SONRA YENİDEN

  Türk askeri, Şubat 2008'de gerçekleştirdiği "Güneş Harekâtı"ndan 3.5 yıl sonra yeniden Irak topraklarına girdi. Yaklaşık 3 aydır kara harekatına hazırlanan asker, PKK'nın önceki günkü, 24 askerin şehit düştüğü kanlı saldırısından sonra gelen "girin" talimatının ardından harekete geçti ve en seçkin birlikleri ile Irak'ın kuzeyinde terörist avlamaya başladı.

  Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın verdiği bilgiye göre; Sınır ötesi kara harekâtında yaklaşık 10 bin kişiden oluşan 22 taburluk dev askeri birlik hem yurt içinde hem yurt dışında 5 ayrı bölgede PKK kamplarını temizlemeye başladı. Harekâtta Türk birliklerinin sınırın 6-7 kilometre kadar içine girdiği öğrenildi.

  Harekatta, örgütün Haftanin kampının öncelikle hedef alındığı, Avaşin ve Zap kamplarının da hedefler arasında olduğu bildirildi. Türk ordusuna ait Komandolar, Jandarma Özel Harekât birlikleri ile Özel Kuvvetler'e bağlı bordo bereliler, bölgede küçük gruplar halinde hareket ettiği değerlendirilen PKK'lı grupları hedef alacak.

  14.00'da duyuruldu

  3 aydır hazırlıkları süren kara harekatının başladığı, dün, Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesine, 14.00'da konulan basın açıklamasıyla duyuruldu. Açıklamada, "Meydana gelen bu olaylar üzerine hain eylemi gerçekleştiren terör örgütü üyelerini bularak etkisiz hale getirmek maksadıyla yurtiçinde ve sınır ötesinde (Irak kuzeyinde) toplam beş ayrı bölgede komando, Jandarma Özel Harekât (JÖH) ve Özel Kuvvetlerden oluşan toplam 22 tabur ile geniş kapsamlı hava destekli kara operasyonlarının icrasına başlanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

  En 'seçkin' operasyon

  Bazıları yurt içinde olmak üzere operasyon aktif olarak 10 bine yakın Türk askerinin kullanıldığı ifade ediliyor. Türk Ordusu'nun en seçkin birlikleri arasında olan Jandarma Özel Harekât taburları, komandolar ve Özel Kuvvetler'e bağlı bordo bereliler aktif olarak terörist avlamak için görevlendirildi. Çukurca saldırısının ardından bölgeye hareket eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten ile Jandarma Genel Koumtanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, operasyonu yerinde takip ediyor ve operasyonun seyrine ilişkin bilgileri ilk elden alıyor.

  Operasyona 2. Ordu Komutanlığı bölgesindeki 7. Kolordu Komutanlığı ve Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı unsurları katılıyor. 20. Jandarma Sınır Tugayı bölgesinde Çukurca ve Yüksekova bölgesinde faaliyet gösteren Fatihler ve Efeler Jandarma Özel Harekât Taburu'nun operasyona katıldığı ifade ediliyor. Fatihler Jandarma Özel Harekât Taburu, komutanları Binbaşı Yavuz Başayar'ın, ağustos ayında Çukurca'da şehit düşmesiyle gündeme gelmişti.

  Operasyona Tuğgeneral Levent Köse yönetimindeki Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nın yanı sıra 1. ve 2. Komando Tugay komutanlıklarına ait birliklerin de katıldığı belirtiliyor. Aynı zamanda Türk ordusunun en seçkin birliği olan özel eğitimli bordo berelilerin de operasyonda özel görevler aldığı belirtiliyor.

  Avaşin ve Zap karadan

  Askeri kaynaklardan edinilen ancak doğrulanmayan bilgilere göre Türk ordusunun ilk hedefi Şırnak'ın Uludere ilçesinin karşısında bulunan Haftanin kampı olacak. Arazi koşullarının ağır silahların yerleştirilmesi ve hareket kolaylığı açısından daha uygun olduğunun değerlendirildiği Haftanin kampına yönelik harekât modernizasyonu İsrailli firmalarca yapılan M60 tanklarının eşliğinde yapılacak.
  Sınır ötesine geçen Türk ordusunun ana grubu Haftanin kampını temizledikten sonra daha batıya giderek Avaşin ve Zap kamplarını hedef alacak.
  Bu arada Şırnak ve Hakkâri'den kalkan Sikorsky tipi nakliye helikopterleri bordo berelileri, insansız hava aracı Heron'lar ve telsiz dinlemelerinden edinilen istihbari bilgiler doğrultusunda Avaşin ve Zap bölgesi civarlarında PKK'lı grupların bulunduğu bölgeye indirecek. Burada 10'arlı ve 20'şerli gruplar halinde dolaştıkları tahmin edilen PKK'lı gruplar bordo bereliler tarafından imha edilecek. Şemdinli bölgesinde bulunan Derecik Taburu'ndan 155 milimetrelik Fırtına obüsleri ile 203 milimetrelik M110 obüsleri kullanılarak Hakurk kampının da dövüldüğü ifade edildi.

  JETLER BOMBALADI

  Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan 181. Pars Filo ve 182. Atmaca Filo'ya bağlı F-16 savaş jetlerinin ikişerli kol düzeninde havalanarak örgütün Kandil, Hakurk ve Hınere kamplarına lazer güdümlü M-82 ve M-84 bombalarını bıraktı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir