Euro
10.3005
0.3%
Dolar
8.5036
0.02%
Altın
499.77
0.09%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
420.150
-4.67%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Teröristlerin tuzakladığı 5 bin patlayıcı imha edildi

  Terör örgütüne yönelik operasyonlarda, bugüne kadar teröristlerce tuzaklanan 5 bin 79 patlayıcı imha edildi.
  • AA
  • 09.05.2016 - 16:54
  Teröristlerin tuzakladığı 5 bin patlayıcı imha edildi

  Teröristlerin tuzakladığı 5 bin patlayıcı imha edildi #1

  PKK'lı teröristlerin Şırnak, Silopi, Cizre, İdil, Nusaybin, Yüksekova ve Sur'da tuzakladığı, toplam ağırlığı 140 tonu bulan 5 bini aşkın el yapımı patlayıcı, uzman ekiplerce kontrollü şekilde etkisiz hale getirildi.

  GÜVENLİK GÜÇLERİ MÜŞTEREK OPERASYONLARI TAMAMLADI

  Kırsaldaki saldırılarını şehirlere taşıyan terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukur ve barikatların bertaraf edilmesi, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla güvenlik güçlerince Diyarbakır'ın Sur, Şırnak'ın Cizre, Silopi ve İdil ile Hakkari'nin Yüksekova ilçelerinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca yürütülen müşterek operasyonlar tamamlandı. Şırnak merkezi ile Mardin'in Nusaybin ilçesinde ise operasyonlar sürüyor.

  Halkın zararını en aza indirmek için operasyonları titizlikle yürüten güvenlik güçleri, bu mücadelesini hem teröristlere hem de terör örgütü mensuplarınca şehirlere yerleştirilen patlayıcılara karşı veriyor.

  Teröristlerden arındırılan cadde, sokak, ev, kamu binaları, okul ve camilerde arama tarama faaliyeti yürüten uzman ekipler, el yapımı patlayıcıları da tek tek etkisiz hale getiriyor.

  PATLAYICILAR KONTROLLÜ ŞEKİLDE İMHA EDİLDİ

  Şırnak, Silopi, Cizre, İdil, Nusaybin, Yüksekova ve Sur'da bugüne kadar teröristlerce tuzaklanan, ağırlıkları 10 ile 500 kilogram arasında değişen 5 bin 79 patlayıcı bulundu.

  Teröristlerin cadde ve sokaklar başta olmak üzere kamu binaları, cami, okul ve evlere tuzakladığı, etkisini artırmak için de bilye, çivi, çelik tencere, çaydanlık gibi metal parçalarla güçlendirdiği toplam 140 ton ağırlığındaki bu patlayıcıların her biri, uzman ekiplerce kontrollü şekilde imha edildi.

  TERÖRİSTLER PATLAYICILARI KARIŞIK DÜZENEKLE TUZAKLIYOR

  İncelemelerde karışık düzeneklerle tuzaklanan patlayıcıları uzaktan kontrol etmek için yüzlerce metre uzunluğunda kablo kullanan teröristlerin, bu kabloların üzerini kaldırım taşı ve toprak gibi malzemelerle kapatarak kamufle ettiği belirlendi.

  Özellikle operasyona katılan güvenlik güçlerinin geçiş güzergahındaki cadde ve sokaklara yerleştirilen patlayıcılar, uzman ekiplerce öncelikli olarak imha edilirken, binalara tuzaklananlar ise bulunduktan sonra tek tek etkisiz hale getiriliyor.

  Teröristlerin tuzakladığı 5 bin patlayıcı imha edildi #2

  Patlayıcıları genellikle kapı ve pencerelerin giriş bölümü ile gardırop, yatak altı, mutfak tezgahı, beşik ve sobaların içine yerleştiren teröristler, bir evin pek çok bölümüne aynı anda çok sayıda bomba yerleştirdiği gibi cami, okul ve kamu binalarını da özellikle hedef alıyor.

  Güvenlik kaynakları, teröristlerin özellikle güvenlik güçlerinin arama yapacağı evlerin kolon ve sütunlarına yerleştirdikleri ve tüplerle güçlendirdikleri patlayıcıları infilak ettirerek, binaların çökmesini hedeflediğini belirterek, zaman zaman da cep telefonuyla kontrol edilebilen elektronik düzenekli patlayıcılar kullandıklarını kaydetti.

  Teröristlerin, operasyonun hızını yavaşlatmak ve hazırladıkları hain tuzaklarla güvenlik güçlerine en fazla zayiatı vermek için böyle bir yol seçtiğini aktaran güvenlik kaynakları, bu tür patlayıcıların bomba imha uzmanları tarafından yapılan detaylı kontrollerde ortaya çıkarıldığını bildirdi.

  Teröristlerin tuzakladığı 5 bin patlayıcı imha edildi

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir