Dolar
7.6923
-0.1116%
Euro
8.9765
0.0044%
Altın
1857.05
-0.3434%
Borsa
1102.65
0%
G. Altın
459.775
-0.4029%
Bitcoin
79366.18
0.6035%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Terörün amacı ülkeyi değil halkı bölmek

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TRT Haber'de yayınlanan "Neler Oluyor" programının konuğu oldu.
  • 25.09.2012 - 05:36
  Terörün amacı ülkeyi değil halkı bölmek

  Terörün amacı ülkeyi değil halkı bölmek #1

  TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken'in sorularını cevaplayan Ergün, ilk olarak terörle ilgili açıklamalarda bulundu.

  Türkiye'nin terörle bölünemeyeceğini söyleyen Bakan Ergün, "Biz bin yıldır bu topraklarda bir arada yaşıyoruz" dedi.

  Ergün, terör saldırılarının amacının ülkeyi bölmek değil, halkı bölmek olduğunu vurguladı. Nihat Ergün, terör örgütünün 'ülke bölünemez ama yönetimini zorlaştırırız' çabasında olduğunu söyleyerek, "Kaybettiğimiz zamanı geri kazanmamız lazım" dedi.

  BALYOZ DAVASI

  Bakan Ergün Balyoz Davasıyla ilgili soruları da cevapladı. Ülkeye hizmetin önündeki en büyük engelin darbeler olduğunu söyleyen Ergün, "AK Parti'ye açılan kapatma davası planlı bir çalışmaydı. Hükümetle mücadele yerine terörle mücadele edilseydi, durum daha farklı olurdu." dedi.

  İnsanların iddianameleri okumadan konuştuğunu söyleyen Ergün, devam eden davayla ilgili yargıya yapılan hakaretlerin anayasal bir suç olduğunu belirtti. Nihat Ergün, yargının kendisini savunamadığını da sözlerine ekledi.

  İHA ÇALIŞMALARI

  İHA (İnsansız Hava Aracı) çalışmaları hakkında bilgi veren Ergün, bu çalışmaların hem özel sektör hem de kamu tarafından yapıldığını söyledi.

  Bakan Ergün, ANKA (Türk İnsansız Hava Aracı) testlerinin tamamlandığını, seri üretim seviyesine gelindiğini bildirdi. Ergün ayrıca 20 metreden uçabilen 3 gün havada kalabilen İHA'lar yapma safhasına da gelindiğini söyledi.

  Türkiye'nin artık haberleşme uydusu yapabilme kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Ergün, Göktürk-2 uydusunun Aralık'ta Çin'den fırlatılacağını belirtti.

  Nihat Ergün, Türkiye'nin 10 yıl içinde kendi füze rampasını yapacak duruma geleceğini söyleyerek, "Tüm bunlar terörle mücadelede bize önemli avantajlar sağlayacak." dedi.

  Ergün, zırhlı araç kirpilerin üretimine de yeniden başlandığını sözlerine ekledi.

  YERLİ OTOMOBİL

  Yerli üretimde amaçlarının marka oluşturmak olduğunu belirten Bakan Ergün, birkaç yıl içinde Türkiye'nin yerli markayla üretime başlayacağını söyledi.

  Ergün, "Otomotiv sektörü ile bir araya geldik kendileri ile konuştuk. Bu sürecin sonuna yaklaşıyoruz. Türkiye önümüzdeki birkaç yıl içinde üretime başlar hale gelecek. Türkiye'de ortalam tüketicinin 30-40 bin liralık aracı daha kolay satın alabileceğini biliyoruz. Bu fiyatı biz değil sektör belirleyecek." dedi.

  Nihat Ergün, devletin kendisinin otomobil fabrikası kurması gerekmediğini vurgulayarak, özel sektörün bu işi çok rahat yapabileceğini ifade etti.

  Otomobil üretimi ile ilgili gerekli alt yapının mevcut olduğunu belirten Ergün, test merkezi çalışmalarının da devam ettiğini söyledi.

  Ergün, geri dönüşümün ekonomi için çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

  Beyin göçüyle ilgili de konuşan Bakan Ergün, yurt dışında çalışan Türk bilim insanlarını daha iyi şartlarda AR-GE yapmaya çağırdıklarını söyledi. Ergün ayrıca, bu bilim insanlarına isterlerse bulundukları ülkede kalarak işbirliği yapma teklifinde bulunduklarını da ifade etti.

  ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ

  Çalışmaların sürdüğünü açıklayan Ergün, "Bilimsel anlayış ile ele alınsın diye çalışma yapıldı. 2014'te üniversite sınav sisteminde değişiklikler olacak. Bunu bilimsel çalışma sonunda göreceğiz. Bu konuda görevlendirmeler yapıldı." dedi.

  TÜSİAD'ın hükümete yönelik eleştirilerini de değerlendiren Ergün, siyasetin alanına girilmemesi gerektiğini söyledi.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, internette yerli arama motorunun da yolda olduğu müjdesini verdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir