Euro
15.2549
0.07%
Dolar
13.4335
0.06%
Altın
793.6400
-0.27%
Borsa
2,049.38
0.36%
Bitcoin
568.334
-0.08%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Tezkerede dikkat çeken ayrıntı

  Şu anda Meclis'te görüşülen tezkere metnindeki önemli ayrıntı
  • 04.10.2012 - 12:49
  Tezkerede dikkat çeken ayrıntı

  Tezkerede dikkat çeken ayrıntı #1

  Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne akşam saatlerine doğru top mermileriyle bir saldırı gerçekleştirildi. Suriye tarafından yapılan bu saldırıda 5 sivil hayatını kaybederken aralarında polislerin de bulunduğu 10 kişi yaralandı.

  Saldırı sonrası Türkiye, uluslararası arenada gerekli tüm resmi girişimlerde bulunurken, Başbakanlık da Suriye'yi vurduğunu açıkladı. Açıklamanın ardından  Meclis'in acil gündemle toplanılacağı bilgisi geldi. TBMM bugün saat 10:00'da tezkereyi görüşmek için toplandı.

  MECLİS KARIŞTI

  Kritik tezkere görüşmesi öncesi TBMM karıştı..  CHP'li ve AK Partili milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı. AK Partili Canikli'nin "Esad'dan yana mısınız, Türkiye'den yana mı" şeklindeki sözlerine cevap veren CHP'li İnce, "Esad'ın canı cehenneme. Esas siz Türkiye'den mi yanasınız, Obama'dan yana mı?" dedi.

  TEZKERE KAPALI OTURUMDA GÖRÜŞÜLÜYOR

  Tartışmaların ardından muhalefetin 'kapalı oturum içtüzüğe aykırı' itirazı kabul edilmedi ve TBMM'deki görüşmeler kapalı oturumda başladı.

  TEZKEREDE "YABANCI ÜLKERE" VURGUSU

  CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Twitter'daki sayfasında tezkereyi takipçileriyle paylaştı. Tezkerede önemli bir ayrıntı dikkatlerden kaçmadı. Hazırlanan tezkere metninde sadece Suriye vurgusu yoktu. TSK'ya verilecek yetkide "yabancı ülkelere" vurgusu dikkat çekti

  Tezkerede dikkat çeken ayrıntı #2

  "Hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemeleri hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 1 yıl süreyle izin verilmesine anayasanın 92.maddesi uyarınca arz ederim"

  "BU TEZKEREYLE CİHAN SAVAŞI YAPABİLİRSİNİZ"

  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de kapalı oturum öncesinde Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, "Bu tezkerenin sınırı belli değil. Bu tezkereyle cihan savaşı bile yapabilirsiniz" demişti.


  Görüş Bildir