Dolar
6.9665
0.1984%
Euro
8.2033
0.1391%
Altın
1974.79
-0.1026%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
442.021
0.0606%
Bitcoin
79098.5
-0.1983%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  The Economist Sibel Üresin'i yazdı

  Türkiye'de cinselliği ele alan The Economist, Sibel Üresin'i örnek göstererek cinsellikte tabuların kalktığını yazdı.
  • 26.01.2013 - 09:11
  The Economist Sibel Üresin'i yazdı

  The Economist Sibel Üresin'i yazdı #1

  İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisi son sayısındaki bir makalede Türkiye’deki din ve cinselliği ele alıyor. Türkiye için cinselliğin artık tabu olmaktan çıktığını, imamların bile bu konuyu konuşabildiğini aktarıyor.

  SİBEL ÜRESİN ECONOMİST'TE

  Dergi cinsellikten ziyade bazı siyasi meselelerin daha çok “konuşulamaz” hale geldiğini, bu yüzden İslam ve cinselliği bağdaştıran tartışmaların daha güvenli olduğunu söylüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın toplumun gelişmesi için genç nüfusa sahip olmanın önemine değindiğini aktaran makale, Başbakan’ın kürtaj karşıtı söylemine ve ailelerin en az üç çocuğunun olması gerektiğini belirten görüşlerine yer veriyor. Başbakan’ın bu kampanyasının İslam alimleri tarafından da destek görmesine, bir televizyon programında “cinsel ilişkinin bir çeşit ibadet olduğunu” söyleyen Sibel Üresin’i örnek olarak gösteriyor.

  "ÇOKEŞLİLİK YASAL HALE GELMELİ"

  Makalede televizyon kanallarının İslam ve cinsel ilişkiyi ele alan programlara daha çok yer verdiğini, bazı sunucuların “Kuran’da belirtildiği gibi çokeşlilik yasal bir hale gelmeli” dediği belirtiliyor. İnançlarına uygun bir şekilde cinsel hayat sürdürmek isteyenlerin İslam alimlerine akıl danıştıkları sitelerin varlığı da aktarılıyor.

  CİNSELLİK YASAK MEVZU OLMAKTAN ÇIKTI

  Bazı dindar entelektüellerin ise başka kaygıları olduğuna, Erdoğan’ın otoriter yapısını eleştirerek hükümetin Suriye’de Beşar Esad’a karşı savaşan muhaliflere destek vermesine karşı çıktıklarına değiniliyor. Eskiden ordunun ve Kürt sorununun tabu meseleler olduğu, bugün ise Suriye’deki olayların tartışılamadığını belirten makalede cinselliğin yasak mevzu olmaktan çıktığı vurgulanıyor.

  Görüş Bildir