The Economist Sünni - Şii denklemini analiz etti

The Economist Sünni - Şii denklemini analiz etti

ENSONHABER.com/DETAY HABER
Şii'leri temsilen 'Kılıç', Sünniler'i temsilen ise 'Ayet' kelimeleriyle 'Kılıç ve Söz' başlığını kullanan dergi son dönemde başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'daki hassas Şii ve Sunni dengesini yorumladı.

İslam dünyasında Sünni kolunun son yıllarda büyük bir ivmeyle yükseldiğine dikkat çekilen analizde dünya Müslümanlarının yüzde 20'sinin Şii, yüzde 80'inin ise Sünni olduğu ifade edilirken, Şii'lerin hakim olduğu devlet yönetimlerinin totaliter bir kimlik taşıdığının vurgulandığı analizde şu başlıklara işaret edildi:

AVRUPA VE AMERİKA'DA SÜNNİ HAKİMİYETİ

Dünya genelinde Sünni kol, Şii dünyasını sapkın bir kol olarak görüyor. Bahreyn gibi yönetimi Sunni halkı Şii olan ülkeler İran'ı otomatik düşman olarak kabul ediyor. Özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika'da Sünni İslam hakimiyet kurmuş durumda. Son olarak Belçika'da bir Şii camisine yapılan saldırıyı göz önünde bulundurduğumuzda İslam diasporasında Şii'lerin dışlandığı ve baskılandığı bir ortam hakim.

Fas ve Türkiye gibi göçmen veren ülkelerin Müslümanları Avrupa ve Amerika'da bu radikalizmin ortasında kalıyor. Ve daha radikal bir gençlik yetişiyor.

UZAK DOĞU ASYA'DA Şİİ BELGELERİNE ERİŞİM YASAKLANIYOR

Öte yandan Güney Doğu Asya'nın en büyük İslam ülkelerinden Malezya'da Şii'likle ilgili belgelere erişim 2010 yılında yasaklandı.

İslam dünyasındaki bu ayrılığın bitmesine ilişkin en olumlu hava 2004 yılında hakimdi. Ancak daha önce iki taraf arasında set görevi üstlenen Müslüman Kardeşler'in dini lideri yaptığı açıklamalarla Şii tarafını hedef alınca ayrılığın bitmesine ilişkin umutlar tekrar yok oldu.

Daha önce İsrail'e karşı Suriye'deki Hizbullah'ı destekleyen Müslüman Kardeşler, halkın çoğunluğunu Sünniler'in oluşturduğu Suriye'de Şiiliğin bir alt kolu olan Alevi yönetime tepki göstermeye başladı.

ABD IRAK'TAN ÇEKİLİNCE ÇATIŞMA ŞİDDETLENDİ

İki kol arasındaki çatışma Irak'ın Amerika tarafından işgal edildiğinde de sürdü. Ancak esas çatışma ABD'nin Irak'tan çekilmesinin ardından başladı. Çünkü artık ortak bir düşman yoktu. Gerilim giderek şiddetlendi ve Iraklı Şii lider, Şiiler'e yapılan saldırılarda Sünni lider Tarık Haşimi'nin parmağı olduğunu ileri sürerek Haşimi hakkında tutuklama kararı çıkarttı.

İRAN ULUSLARARASI CAMİADA YANLIZLAŞTI

Sünni ülkelerde artık halkın yönetim modeli ithal etmek yerine daha yerel seçenekler yönettiği göze çarpıyor. Dış ülkelerdeki saygın akademisyenler ve devlet adamları ülkelerine dönmeye başladı. Sünni yönetimdeki ülkelerin küresel yönetimle entegre olmasından sonra İran uluslararası camiada daha da yalnızlaştı. Tam da bu noktada en büyük desteği İran'dan alan Suriye yönetimi de güç kaybetmeye başladı. İran'ın uluslar arası camiada güç kaybetmesi Irak'taki Şii liderlerin de elini zayıflamasına neden oldu

Bahreynli bir aktivistin dediği gibi, 'İslam dünyasının yine tek bir yumruk olabilmesi için olası bir din savaşı gerekli' Ancak kökleri derinlerde olan Sunni-Şii ayrımının ortadan kalkmasına ilişkin umut henüz ufukta yok.