Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
412.732
1.52%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  The Guardian: Gül Erdoğan'a meydan okumaya hazırlanıyor

  İngiliz Gazetesi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Gül ile Erdoğan'ın birbirine düşeceğini ileri sürdü.
  • 04.11.2013 - 08:44
  The Guardian: Gül Erdoğan'a meydan okumaya hazırlanıyor

  The Guardian: Gül Erdoğan a meydan okumaya hazırlanıyor #1

   

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hafta sonu gerçekleştirdiği İskoçya ziyareti sırasında Guardian gazetesine açıklamalarda bulundu. Gazete Gül'ün 2014'teki başkanlık seçimlerinde aday olabileceğini öne sürdü.

  'ERDOĞAN'A MEYDAN OKUMAYA HAZIRLANIYOR'

  'Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir kez daha önümüzdeki yaz yapılacak başkanlık seçimlerinde ülkenin otoriter başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a meydan okumaya hazır olduğunun işaretini verdi' diye başlayan haberde Guardian'ın deneyimli ismi Simon Tisdall'un imzası bulunuyor. Tisdall'a göre Gül, ikinci dönemi düşünüp düşünmediği sorusu üzerine karar vermek için çok erken olduğunu belirtti ancak baskı üzerine Gül, aday olmayacağını söylemedi, 'tüm seçeneklerin masada' olduğunu ifade etti.

  Guardian'ın haberinde, Ak Parti iç tüzüğünde yer alan 'azami üç dönem' kuralıyla ilgili detaylı bir açıklamaya ve Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz ay bir televizyon röportajında söylediği, 'Partim bana ne görev verirse, benden ne yapmamı isterse, yapmaya çalışacağım' sözlerine de yer verildi.

  ERDOĞAN VE GÜL BİRBİRİNE DÜŞEBİLİR

  Rusya'da Putin ile Medvedev arasında yaşanana benzer bir görev takasının Türkiye'de de söz konusu olabileceği belirtilen haberde, 'Ancak hükümetin geçtiğimiz yaz düzenlenen şiddetli sokak protestolarını idare şekliyle ve Gül'ün Türkiye'de var olduğunu söylediği 'demokrasi açığı' ilgili büyüyen görüş ayrılıkları ve İslami değerlerin Türkiye'nin laik anayasal çerçevesi içinde 'normalleşmesi' 10 yıldan fazladır Türkiye'nin siyasi sahnesini kontrol altında tutan bu iki ismin yakında birbirlerine düşebilecekleri iddialarına neden oluyor' yorumu yapıldı.

  'YILLARCA OMUZ OMUZA...'

  Cumhurbaşkanı Gül ise Başbakan Erdoğan'ın rakibi değil arkadaşı olduğunu vurgulayarak, alkol tüketimi ve başörtüsü gibi konulardaki politika ayrımlarıyla ilgili konuşmayı reddetti.

  Gül, 'İktidar partisini Tayyip Erdoğan'la birlikte kurduk, biz partinin kurucularıyız. Partiyi iktidara birlikte getirdik ve Türkiye'yi birlikte değiştirdik. Erdoğan dostumdur, bütün bu yıllar boyunca omuz omuza birlikte çalıştık' ifadesini kullandı.

  Öte yandan Gül, bir kez daha barışçıl protestolara desteğini dile getirdi: 'Ben görüşlerimi her zaman açıkça ifade ettim. Hem gösteriler sırasında hem de parlamento açılışındaki konuşmamda ifade ettim. Türkiye'de bir 'demokrasi açığı' var, bir başka deyişle standartlarımızı ve kriterlerimizi ileri taşımak için gitmemiz gereken bir yol var'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir