Euro
15.2745
-0.18%
Dolar
13.5344
0.20%
Altın
800.1900
-0.04%
Borsa
1914
0.19%
Bitcoin
502.453
9.43%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  THK havayolu şirketi kuruyor

  Uçak seferleri olmayan kentler de THK sayesinde hava yolu ile tanışacak..
  • 19.08.2012 - 19:38
  THK havayolu şirketi kuruyor

  THK havayolu şirketi kuruyor #1

  Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, uçak seferleri olmayan kentlerin de THK sayesinde hava yolu ile tanışacaklarını bildirdi.

  Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava yolu taşımacılığının ve yolculuğunun giderek yaygınlaştığını, bunun Türkiye'de de önemli noktalara geldiğini belirtti.

  UÇAK SEFERİ OLMAYAN KENTLER DE HAVA YOLU İLE TANIŞACAK

  THK'nın ispatlanmış hava gücünün aynı sektörde yolcu taşımacılığı konusunda da etkili olarak kullanılması için çalışma başlattıklarını anlatan Yıldırım, "Bir hava yolu şirketi kurulması için çalışma ve görüşmelerimiz devam ediyor. Türk Hava Yolları'nın (THY), Anadolu Jet'in ya da diğer büyük hava yolu şirketlerinin sefer yapmadığı meydanlara biz Ankara'dan ve ülkemizin diğer şehirlerinden uçarak bu hizmeti vermek istiyoruz. Ülkemizde birçok hava sahamız var. Uçak seferleri olmayan kentlerimiz de THK sayesinde hava yolu ile tanışacak" dedi.

  UÇAKLARI KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ

  Gelişen dünya pazarını incelediklerini, bununla paralel olarak yerli uçak üretimine başlanılması için adım attıklarını da hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti: "Çünkü inanıyorum ki gelişen bu ekonomide insanlar için çok önemli olan sermayelerinden birisi de zamandır. Zamanın büyük bölümünü yollarda seyahat ederek geçiren insanların başarılı olmaları mümkün değil. Zaman konusu iş yaşamında da eğitim yaşamında da her zaman çok önemli bir konudur. Bu nedenle uçakla seyahatlerin çok önem kazanacağını biliyoruz. Biz de bu nedenle hava yolu taşımacılığına gireceğiz. Kendi üretimini yapacağımız uçaklarımızı da bu sisteme dahil ederek halkımıza hizmet vermek istiyoruz."

  THK tarafından üretilecek ve 2014'te satışa sunulacak 2 ya da 4 kişilik uçaklar sayesinde, havacılığa gönül verenlerin uçak sahibi olacağını kaydeden Yıldırım, kurumlarının üniversitesinde yetişen genç havacılarla, kurumlarının ürettiği yerli uçaklarla Türk havacılık sektörünün gelişmesine katkı sunacaklarının ifade etti.

  Yıldırım, ayrıca 2012 yılı yangın sezonu boyunca THK'ya ait yangın söndürme uçaklarının konuşlandıkları bölgelerde faaliyetlerine aralıksız devam ettiğini bildirdi.


  Görüş Bildir